Rzecznik rządu: Ustawa o obronie ojczyzny ma chronić Polskę przed atakiem Rosji

Będziemy przedstawiać w ciągu dnia szczegóły działań, które będziemy podejmować. Dzisiaj jest też finał prac na poziomie rządowym ustawy o obronie ojczyzny - mówił w TVP1 rzecznik rządu, Piotr Müller.

Publikacja: 22.02.2022 08:24

Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe

Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe

Foto: PAP/EPA

arb

- Ta ustawa jest ruchem wyprzedzającym, który ma zabezpieczać Polskę. Dotyczy i zwiększenia liczby żołnierzy zawodowych i nowych zakupów dla armii, które mają nas zabezpieczyć przed atakiem Rosji - mówił Müller.

Czytaj więcej

MSZ Rosji: Za wcześnie, by mówić o granicach republik w Donbasie

Pytany o ewentualne powołanie do wojska rezerwistów rzecznik rządu podkreślił, że "w tej chwili nie ma mowy o takich rozwiązaniach". - Mamy do czynienia z konfliktem na terenie innego kraju, aczkolwiek ryzyko ataku w przyszłości na kraje NATO występuje - zaznaczył.

Rzecznik rządu mówił też, że Polska spodziewa się "najdalej idących ataków" w cyberprzestrzeni, stąd podniesienie poziomu zagrożenia atakiem cybernetycznym w Polsce do trzeciego stopnia (w czterostopniowej skali). Müller wyraził przekonanie, że Rosja będzie prowadzić ataki w cyberprzestrzeni.

Trzeba zdecydować się na daleko idące sankcje wobec Rosji, bo inaczej będzie to przyzwolenie dla Władimira Putina

Piotr Müller, rzecznik rządu

- Premier skierował wniosek o zwołanie szczytu Unii Europejskiej, rozmawiał też z szefową Komisji Europejskiej dając wyraźnie znać, że trzeba zdecydować się na daleko idące sankcje wobec Rosji, bo inaczej będzie to przyzwolenie dla Władimira Putina. Historia pokazuje, że takie przyzwolenie bardzo źle się kończyło - mówił Müller.

Jakich sankcji wobec Rosji oczekuje Polska?

- Chodzi o sankcje ekonomiczne, finansowe. Nie może być mowy - absolutnie - w zakresie Nord Stream 2. Nikt o zdrowych zmysłach nie jest w stanie powiedzieć, że ten projekt może być kontynuowany - mówił rzecznik.

- Nie widzę innej możliwości dla bezpieczeństwa Europy, globalnego, bo inaczej to oznaczałoby, że Niemcy dają przyzwolenie na działania Rosji - dodał w kontekście postulatu zablokowania uruchomienia Nord Stream 2.

Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau
Dyplomacja
Jest projekt porozumienia ws. końca wojny w Strefie Gazy. Przełom?
Dyplomacja
Wiceszef MSZ Andrzej Szejna: Andrzej Duda zachował się jak Wojciech Szczęsny