Johnson ostrzegł Putina przed "tragicznie błędną kalkulacją"

W dzisiejszej rozmowie telefonicznej premier Boris Johnson i prezydent Władimir Putin zgodzili się szukać "w duchu dialogu" pokojowego rozwiązania napięć związanych z sytuacją na Ukrainie.

Publikacja: 02.02.2022 22:26

Boris Johnson

Boris Johnson

Foto: AFP

amk

Brytyjski premier ostrzegł Putina przed "tragicznymi konsekwencjami błędnej kalkulacji", jeśli Rosja zdecyduje się naruszyć integralność terytorialną Ukrainy - relacjonuje BBC. 

Johnson podkreślił politykę otwartych drzwi NATO - politykę, która zakłada, że każde państwo europejskie ma prawo zostać członkiem sojuszu, a sojusz ten ma charakter jedynie obronny.

Czytaj więcej

Pentagon oficjalnie: Dodatkowi żołnierze USA w Polsce, Niemczech i Rumunii

Władimir Putin podtrzymał swoje zarzuty, dotyczące ignorowania przez NATO obaw Rosji o jej własne bezpieczeństwo, a związanych z działaniami wojskowymi sojuszu w Europie Wschodniej. Głównym żądaniem Rosji jest gwarancja NATO, że nie przyjmie Ukrainy w szeregi swoich członków. 

Moskwa oskarża państwa Zachodu o "pompowanie" Ukrainy bronią, a Stany Zjednoczone o podsycanie napięć w celu osłabienia Rosji.

Po rozmowie komunikat wydał także Kreml. Napisano w nim, że prezydent Putin podkreślał swoje pryncypialne podejście do kwestii udzielenia Federacji Rosyjskiej "długoterminowych, prawnie wiążących gwarancji bezpieczeństwa". 

Czytaj więcej

Rosja reaguje na decyzję USA o wysłaniu wojsk: Niszczycielski krok

Putin mówił też o chronicznym niszczeniu przez Kijów porozumień mińskich oraz o braku gotowości NATO do udzielenia odpowiedzi na "uzasadnione obawy Rosji". "Jako wymówkę sojusz wykorzystuje tzw. politykę otwartych drzwi, łamiącą fundamentalną zasadę niepodzielności bezpieczeństwa" - czytamy w komunikacie Kremla. 

BBC z kolei w swojej relacji zauważa, że obaj politycy zgodzili się co do tego, że eskalacja napięcia nie jest korzystna dla żadnej ze stron, dlatego "w duchu dialogu" należy szukać pokojowych metod rozwiązania konfliktu.

Dzisiejsza rozmowa toczyła się kilka godzin po ogłoszeniu przez Pentagon decyzji dotyczącej wysłania na wschodnią Flankę NATO w Europie dodatkowych 3 tysięcy amerykańskich żołnierzy.  Do Polski z USA przyleci blisko 2 tys. mundurowych, zaś do Rumunii - 1000 żołnierzy amerykańskich stacjonujących obecnie w Niemczech. 

Dyplomacja
Rosja lekceważy stuletnią umowę Wielkiej Brytanii i Ukrainy. „Mało wiążące”
Dyplomacja
Szefowa MSZ Niemiec krytykuje własny rząd. „To mnie boli”
Dyplomacja
Rosjanie w Izbie Lordów. Jak dyplomaci z Rosji "zgubili się" w parlamencie
Dyplomacja
Lider AfD zaproszony na inaugurację Donalda Trumpa
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Dyplomacja
Rzecznik Kremla odpowiedział na słowa Donalda Tuska. „Polska jest z tego znana”
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego