Studia to nie tylko sposób na zdobycie kwalifikacji zawodowych, ale również okazja do pogłębienia wiedzy w dziedzinach, które nas fascynują. Eksperci i doradcy podkreślają, że kluczowe przy wyborze kierunku są nasze zainteresowania, predyspozycje, umiejętności i talenty. Warto też prześledzić trendy na rynku, prognozy i zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami.
– Im więcej informacji ma kandydat, tym bardziej świadomy wybór podejmuje. Decyzje podjęte pod wpływem presji społecznej, oczekiwań rodziny lub zignorowanie własnych zainteresowań i niedostateczne poświęcenie czasu na research czy wręcz brak planu, mogą okazać się zgubne – mówi Anna Kwiecińska, doradczyni zawodowa z Centrum Rozwoju Talentów.
Jak rozpoznać, za którymi zainteresowaniami, predyspozycjami czy talentami podążyć? Dobrym pomysłem może być konsultacja u doradcy kariery i skorzystanie z narzędzi diagnostycznych, którymi dysponuje. Nie znajdziemy tam, być może, gotowych odpowiedzi, ale może wytyczymy sobie kierunek. Zdaniem Sabiny Kwiatkowskiej, HR managera i coacha kariery, należy ostrożnie podchodzić do wszelkich porad udzielanych przez rodziców czy znajomych. – Oni często patrzą na nas przez pryzmat swoichdoświadczeń i swojej relacji z nami. Chcą dobrze, ale mogą podświadomie rekomendować wybory dobre dla siebie. Pamiętam rodziców bliskiej mi osoby rekomendujących jej studiowanie w mieście, z którego pochodzi, bo było to łatwiejsze logistycznie dla wszystkich. Warto docenić, że chcieli mieć ją obok, żeby nie tęsknić i pomagać. To jednak sprawiło, że w pewien sposób ograniczyła pulę rozpatrywanych kierunków – mówi ekspertka. Sabina Kwiatkowska podkreśla, że postawienie na własne zainteresowania i predyspozycje wydaje się najlepszą inwestycją, ponieważ rynek pracy jest dziś bardzo zmienny i prawdopodobnie wiele osób będzie zmieniało swoje zawody w trakcie życia znacznie częściej, niż miało to miejsce dotychczas.
Szukać mocnych stron
Równie ważne jest realistyczne ocenienie swoich umiejętności i talentów. Niektóre kierunki studiów wymagają specyficznych predyspozycji, np. matematycznych, technicznych, językowych czy artystycznych. Warto zwrócić uwagę na swoje mocne strony i wybrać taki kierunek, który będzie je rozwijał. Jest też wiele zawodów interdyscyplinarnych, czyli łączących obszar humanistyczny z naukami ścisłymi.