Gdy AI "wskrzesza" Szymborską. Prawne i etyczne wątpliwości wokół sztucznej inteligencji

Coraz częściej media informują o przypadkach generowania przez sztuczną inteligencję wypowiedzi osób, które już od dawna nie żyją. Wywołuje to ryzyko naruszenia dóbr osobistych najbliższych zmarłego, a także praw autorskich.

Publikacja: 06.11.2024 05:12

Gdy AI "wskrzesza" Szymborską. Prawne i etyczne wątpliwości wokół sztucznej inteligencji

Foto: Adobe Stock

Niedawno Radio OFF Kraków w ramach „eksperymentu” uruchomiło audycje prowadzone przez prezenterów wykreowanych za pomocą sztucznej inteligencji. Co więcej podczas jednej z takich audycji, „prowadząca” program Emilia „Emi” Nowak przeprowadziła wywiad z... Wisławą Szymborską. Jako, że rozmowa dotyczyła spraw, które wydarzyły się już po śmierci poetki (np. książek Olgi Tokarczuk czy tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla), odpowiedzi również zostały wygenerowane przez AI. Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, zgodził się na to, choć odnosząc się do treści wywiadu stwierdził, że niektórych rzeczy prawdziwa Szymborska by nie powiedziała, a znając ją, jej wywiady i poezję można było zorientować się, że nie mogły to być wypowiedzi noblistki.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
Nieruchomości
Ile trzeba zapłacić notariuszowi przy zakupie nieruchomości? Aktualne stawki
Prawo drogowe
Czy skręcając w lewo trzeba patrzeć w lusterko? Sąd Najwyższy odpowiedział
Podatki
Kiedy emeryci muszą składać PIT, a kiedy są zwolnieni z tego obowiązku?
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę