Skóra dłoni nawet w normalnych warunkach nie ma łatwo. Wysuszają ją codzienne zabiegi higieniczne, gdyż większość lipidów bariery naskórkowej rozpuszcza się w wodzie.
Nie służy jej również działanie silnych detergentów, wystawianie na skrajne temperatury czy prace ręczne. Pranie, sprzątanie, remontowanie a nawet gotowanie mocno ją nadwyrężają i narażają na uszkodzenia.
Żeby utrzymać ją w dobrej kondycji wskazane jest codzienna pielęgnacja w postaci smarowania kremami natłuszczającymi, wzbogaconymi o witaminy A, E. Jednak w czasach koronawirusa, takie działania mogą nie wystarczać.
Pomoc z apteki
- Częste mycie rąk i stosowanie środków dezynfekcyjnych niszczy płaszcz hydrolipidowy oraz barierę naskórkową, powodując suchość skóry, a często również inne, poważniejsze problemy, takie jak np. kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia - tłumaczy prof. Joanna Narbutt, kierownik Kliniki Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej łódzkiego Uniwersytetu Medycznego. - Szczególnie narażone na nasilone reakcje związane ze zwiększoną częstością zabiegów higienicznych są osoby ze współistniejącymi chorobami skóry, w których w znacznym stopniu zaburzona jest funkcja bariery skórnej, takimi jak atopowe zapalenie skóry - podkreśla. Jak dodaje, kolejną grupą, która wyjątkowo narażona jest na mikrouszkodzenia dłoni jest personel medyczny, który z racji wykonywanych obowiązków częściej niż inni musi myć i dezynfekować ręce. - Wyzwaniem jest też długotrwałe noszenie rękawiczek, które również prowadzi do uszkodzenia naskórka – wyjaśnia lekarka.
Rozwiązaniem dla nich jest korzystanie z przebadanych klinicznie preparatów dezynfekujących, których skład powoduje mniejsze wysuszanie skóry. Jej kondycję poprawi też sięganie po emolienty, czyli produkty kosmetyczne o działaniu nawilżającym, natłuszczającym i ochronnym. - Warto je również nakładać pod rękawiczki - dodaje dermatolog.
Siła delikatności
- W związku z koronawirusem wiele osób sięga po mydła antybakteryjne. To błąd. Dodatkowo wysuszają skórę, która i tak już narażona jest na działania preparatów odkażających zawierających alkohol, który nie tylko zabija te “złe” bakterie, ale również niszczy florę bakteryjną, która stanowi naturalną tarczę chroniącą ciało przed rozwojem grzybic i zakażeń. Żeby skutecznie usunąć zarazki ze skóry dłoni wystarczy dokładne (przez 30 sekund) mycie mydłem i wysuszenie rąk. Płyny odkażające zachowajmy na sytuacje takie jak wizyta w szpitalu czy w sklepie, gdzie łatwiej o zakażenie a trudniej o zachowanie higieny - tłumaczy kosmetolog Karolina Martin, założycielka sieci SC Beauty Clinic. Odradza również mycie mydłami silnie zasadowymi, o intensywnych zapachach. - Absolutnie nie należy korzystać przy czyszczeniu rąk z płynu do mycia naczyń- podkreśla.