Covid-19. Średnia tygodniowa: śmierć co 9 sekund

Z powodu Covid-19 straciło już życie ponad 1,5 mln ludzi - wynika z najnowszych informacji. W ciągu tygodnia śmierć pacjenta zarażonego koronawirusem stwierdzana jest średnio co 9 sekund.

Publikacja: 03.12.2020 21:44

Covid-19. Średnia tygodniowa: śmierć co 9 sekund

Foto: AFP

amk

Tylko w ostatnim tygodniu każdego dnia na świecie umierało średnio ponad 10 000 ludzi, a liczba ta rośnie z każdym tygodniem. Wiele krajów na całym świecie walczy teraz z drugą i trzecią falą, nawet silniejszymi niż pierwsza, wymuszającymi nowe ograniczenia w życiu codziennym.

Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy miało miejsce pół miliona zgonów, co wskazuje, że dotkliwość pandemii jest daleka od zakończenia. Prawie 65 milionów ludzi na całym świecie zostało zarażonych tą chorobą, a najbardziej dotknięty kraj, Stany Zjednoczone, walczy obecnie z trzecią falą zakażeń koronawirusem. Tylko w ostatnim tygodniu każdego dnia na świecie umierało średnio ponad 10 000 ludzi, a liczba ta stale rośnie z każdym tygodniem. Wiele krajów na całym świecie walczy teraz z drugą i trzecią falą, nawet silniejszą niż pierwsza, wymuszając nowe ograniczenia w życiu codziennym. (Grafika: tutaj) Według Światowej Organizacji Zdrowia nowy koronawirus spowodował w ubiegłym roku więcej zgonów niż gruźlica w 2019 roku i prawie czterokrotnie więcej zgonów z powodu malarii. Reklama Robert Redfield, szef amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, ostrzegł w środę, że pandemia będzie największym kryzysem zdrowotnym w kraju w ciągu najbliższych kilku miesięcy, zanim szczepionki staną się powszechnie dostępne. „Naprawdę wierzę, że to będzie najtrudniejszy okres w historii zdrowia publicznego w tym kraju” - powiedział Redfield podczas prezentacji na żywo prowadzonej przez Amerykańską Izbę Handlową. Stany Zjednoczone nadal prowadzą pod względem liczby ofiar śmiertelnych, w samych tylko ponad 273 000 zgonów. Regiony Ameryki Północnej i Ameryki Łacińskiej łącznie mają ponad 50% wszystkich zgłoszonych zgonów spowodowanych koronawirusem. Region Ameryki Łacińskiej, najbardziej dotknięty ofiarami śmiertelnymi na świecie, odnotował ostatnio ponad 450 000 zgonów. Reklama NADZIEJE NA SZCZEPIONKI W środę Wielka Brytania jako pierwszy kraj zatwierdziła szczepionkę opracowaną przez niemieckie BioNTech i Pfizer Inc., wyprzedzając resztę świata w wyścigu o rozpoczęcie kluczowego programu masowych szczepień. Oczekuje się jednak, że dostawy będą bardzo ograniczone na wczesnych etapach, co oznacza, że ??każdy kraj rozpoczynający kampanię będzie musiał ustalić priorytety w oparciu o czynniki ryzyka. Oczekuje się, że amerykańskie organy regulacyjne zatwierdzą dystrybucję i podawanie szczepionki w połowie grudnia. Afryka dąży do zaszczepienia 60% swojej populacji przeciwko COVID-19 w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat, poinformowała w czwartek grupa kontrolująca choroby Unii Afrykańskiej. Kontynent, na którym żyje 1,3 miliarda ludzi, odnotował ponad 2,2 miliona potwierdzonych zakażeń koronawirusem, według danych Reuters.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Diagnostyka i terapie
Blisko kompromisu w sprawie reformy polskiej psychiatrii
Diagnostyka i terapie
Anestezjologia i intensywna terapia: trudna, odpowiedzialna, nowoczesna i coraz bardziej bezpieczna
Diagnostyka i terapie
Obowiązują nowe normy ciśnienia krwi. W grupie ryzyka więcej osób
Diagnostyka i terapie
Sepsa – choroba na śmierć i życie. Dziś światowy dzień sepsy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Diagnostyka i terapie
Szczepionka na raka płuc testowana m.in. w Polsce. Trwają badania kliniczne