Stan wyszczepienia dwulatków przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi jest na poziomie 94 proc., polio - 94,1 proc., WZW typu B - 97,3 proc., gruźlicy - 97,7 proc., a odrze - 90,9 proc. Te dane podał w Senacie Dariusz Poznański, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia. 5 czerwca eksperci, parlamentarzyści i urzędnicy rozmawiali o przyszłości szczepień ochronnych w Polsce.
Spadająca liczba zaszczepionych dzieci to problem, bo by społeczeństwo było odporne, tzw. wyszczepialność musi być na poziomie 90-95 proc. Na razie tak jest, ale
Ministerstwo Zdrowia podaje jednak, że w 2022 r. zarejestrowano 6,3 proc. odmów szczepień.
By walczyć z tym problemem resort zdrowia planuje uprościć procedurę karania osób, które nie chcą zaszczepić dzieci. Chce odejść od rozbudowanego, wieloetapowego postępowania, które jest realizowane na kilku szczeblach administracyjnych i zastąpić je formułą mandatową.
Czytaj więcej
W Wielkiej Brytanii trwają testy nowej bezigłowej szczepionki przeciwko Covid-19. Szczepionka podawana poprzez strumień powietrza została opracowana przez prof. Jonathana Heeneya z Uniwersytetu Cambridge i dyrektora generalnego DIOSynVax.