Aktualizacja: 14.01.2021 10:36 Publikacja: 13.01.2021 18:55
Michał Dworczyk: Wchodzimy w kluczowy etap szczepień w tym tygodniu, w szczepienia masowe
Foto: fot. KPRM/ Adam Guz
W trakcie konferencji prasowej w środę koordynator Narodowego Programu Szczepień nie pozostawiał wątpliwości. – Dzisiaj jesteśmy w dosyć ważnym momencie. Wchodzimy w kluczowy etap szczepień w tym tygodniu, w szczepienia masowe – powiedział.
Prawdziwy sprawdzian dla systemu, to piątek 15 stycznia, gdy zacznie się rejestracja osób powyżej 80. roku życia. Wtedy też uruchomiony zostanie formularz zgłaszania chęci szczepienia dla wszystkich Polaków powyżej 18. roku życia. Kolejne ważne daty w programie szczepień to 22 stycznia – gdy rozpocznie się rejestracja osób powyżej 70. roku życia oraz 25 stycznia, gdy rozpocznie się ich szczepienie. Jak informował minister Michał Dworczyk, koordynator państwowej akcji szczepień, system pozwala zaszczepić 3,7 miliona osób miesięcznie, ale początkowo będzie to ograniczone dostępnością dawek szczepionek dostarczanych przez firmy farmaceutyczne. I na początku ta liczba będzie wynosić milion osób miesięcznie.
W drugiej połowie przyszłego roku terytorium całej Polski mogą pokryć centra zdrowia psychicznego, które zapewnią dzienną opiekę specjalistyczną dla pacjentów z problemami psychicznymi na danym obszarze.
Nowe leki zmieniają całkowicie podejście do walki z bólem w czasie badań np. gastroskopii i kolonoskopii. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Anestezjologii.
Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne podzieliło się zaktualizowanymi wytycznymi dotyczącymi norm ciśnienia. Pojawiła się nowa kategoria - „podwyższone ciśnienie tętnicze”. Bardziej rygorystyczne podejście ma na celu ułatwienie diagnostyki choroby.
Według szacunków lekarzy w Polsce mamy ok. 100 tysięcy przypadków sepsy rocznie. Co trzeci pacjent przyjmowany na oddział intensywnej terapii miał sepsę.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Szczepionka mRNA na nowotwór płuc jest w fazie testów. Odbywają się one aktualnie w siedmiu państwach, a jednym z nich jest Polska. Pacjenci wciąż mogą zgłosić się do badania klinicznego.
W sprawie odwołania dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Karoliny Rozwód głos zabiera przewodniczący Rady PISF Andrzej Jakimowski.
Sejm przyjął zmianę w swoim regulaminie, by wyeliminować skracanie terminów prac nad projektami, co było plagą za rządów PiS. Od tamtego czasu sam zrobił już to niemal 30 razy – wynika z szacunków „Rzeczpospolitej”.
Ekspercka komisja opiniuje planowane zakupy zabytkowych obiektów do muzeów, które podlegają Ministerstwu Kultury. Dotychczas pozwoliła na zakup 41 obiektów, ale nie bezwarunkowo.
Ośrodek Karta, który powstał w czasach PRL, apeluje o kupowanie swoich wydawnictw. To może pomóc przetrwać tej zasłużonej dla Polski instytucji.
Rumunia odnawia flotę pociągów pasażerskich i właśnie ruszyły na tory pierwsze od blisko ćwierćwiecza nowe elektryczne pojazdy, choć z przygodami.
Resort kultury dopiero planuje przeznaczyć pieniądze na odnowę zabytków, które we wrześniu zalała woda na południu Polski.
Minister Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie: na jego mocy, nie tylko hotele i magazyny, ale także domy prywatne będą musiały dysponować czujką pożarową. Kiedy ten obowiązek wejdzie w życie?
Trzy osoby usłyszały zarzuty pomocy Pawłowi S. - twórcy marki Red is Bad podejrzanemu w związku z rzekomymi nieprawidłowościami w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W tle wypłata gotówki w wysokości 3,5 mln zł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas