Obowiązkowe czujki dymu w każdym mieszkaniu. Co zakłada nowe prawo?

Minister Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie: na jego mocy, nie tylko hotele i magazyny, ale także domy prywatne będą musiały dysponować czujką pożarową. Kiedy ten obowiązek wejdzie w życie?

Publikacja: 22.11.2024 14:38

Tomasz Siemoniak

Tomasz Siemoniak

Foto: PAP/Marcin Obara

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie, regulujące kwestię czujek pożarowych. O podpisaniu w czwartek rozporządzenia minister poinformował na konferencji 22 listopada, zorganizowanej w Europejski Dzień Czujki Dymu. Jakie obowiązki nałoży nowe prawo i ile czasu mamy, by się do niego przystosować?

Czytaj więcej

Będzie nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań? Jest propozycja zmian w przepisach

Tomasz Siemoniak zapowiada: mieszkania, hotele i magazyny z obowiązkową czujką dymu

Rozporządzenie ma wejść w życie w ciągu 14 dni od daty jego ogłoszenia. Jest to istotny moment w przypadku niektórych typów budynków, o czym niżej.

Pierwszą grupą budynków, które będą musiały obowiązkowo zostać wyposażone w czujki dymu, będą budynki handlowe, produkcyjne i magazynowe. Obowiązek ten dotyczyć ich będzie od dnia 1 stycznia 2026 roku. Tyczy się to tych budynków, dla których przed datą wejścia w życie rozporządzenia (a więc przed upływem wspomnianego wyżej 14-dniowego terminu) uzyskane zostało pozwolenie na użytkowanie lub też złożono wniosek o pozwolenie na budowę albo wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego.

Warunkiem jest, aby wskazane wyżej wnioski opracowane zostały na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów przeciwpożarowych. Ponadto, termin ten tyczy się także budynków, dla których przed datą wejścia w życie rozporządzenia dokonane zostało zgłoszenie (budowy albo wykonania robót budowlanych). 

Każdy z nas będzie zobowiązany do zabezpieczenia swojego lokum czujką pożarową od dnia 1 stycznia 2030 roku.

Kolejny w życie wejdzie obowiązek instalowania czujek w hotelach – tutaj ministerstwo wyznaczyło datę na dzień 30 czerwca 2026 roku. Chodzi nie tylko o hotele, ale o wszelkie pomieszczenia, budynki i lokale, w których świadczone są usługi hotelarskie. Obowiązkowa będzie co najmniej jedna na taki obiekt autonomiczna czujka dymu – chyba, że dana część budynku objęta jest systemem sygnalizacji przeciwpożarowej, zapewniającym przynajmniej równy poziom bezpieczeństwa co czujka.

Czytaj więcej

Pożar archiwum miejskiego w Krakowie. Na ławie oskarżonych rzeczoznawca

Jako trzeci obowiązywać zacznie przykaz montowania czujek pożarowych w prywatnych mieszkaniach i domach. Każdy z nas będzie zobowiązany do zabezpieczenia swojego lokum w taki sposób od dnia 1 stycznia 2030 roku.

Ochrona przeciwpożarowa: obowiązki dodatkowych oznaczeń

Ponadto, w budynkach handlowych, magazynowych i produkcyjnych wprowadza się obowiązek oznakowania miejsc, w których łączą się ściany oddzielenia przeciwpożarowego ze ścianami zewnętrznymi i z dachem.

„Obowiązek ten będzie ich dotyczył, gdy ściana oddzielenia przeciwpożarowego oddziela strefy pożarowe o powierzchni co najmniej 2000 mkw. każda, a ściany zewnętrzne co najmniej jednej strefy pożarowej wykonane są z materiałów palnych lub w co najmniej jednej strefie pożarowej gęstość obciążenia ogniowego przekracza 1000 MJ/mkw” - informuje Polska Agencja Prasowa.

Dzięki obowiązkowi oznakowania odpowiednich ścian, szanse na podjęcie skutecznych działań przez ratowników w przypadku ewentualnego pożaru mają znacznie wzrosnąć.

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku