Zamrozić nowotwór - pionierska operacja guza nerki

Na początku kwietnia w szpitalu św. Anny w podwarszawskim Piasecznie, należącym do Grupy EMC, dokonano pierwszego w Polsce laparoskopowego zabiegu krioablacji, czyli zamrożenia guza nerki. Pacjentka następnego dnia wyszła ze szpitala z bardzo dobrymi parametrami dotyczącymi pracy układu moczowego. Badanie pacjentki, przeprowadzone miesiąc po operacji, wypadły bardzo pomyślnie, co zdaje się potwierdzać skuteczność metody.

Publikacja: 18.05.2021 13:28

Zamrozić nowotwór - pionierska operacja guza nerki

Foto: materialy prasowe

Informacja prasowa

Krioablację przeprowadził zespół lekarzy z Centrum Urologii Zaawansowanej szpitala św. Anny w Piasecznie w składzie: dr Albert D. Gugała, Przemysław Zugaj, Marek Zawadzki. - W tym konkretnym przypadku medycznym szukaliśmy niestandardowej metody leczenia, gdyż pacjentka z powodu przebytej 20 lat temu choroby nowotworowej posiadała tylko jedną nerkę, która też została zaatakowana przez nowotwór – mówi dr Gugała. – W takiej sytuacji, kiedy walczymy o każdy milimetr miąższu nerki, aby uniknąć niewydolności skutkującej koniecznością dializowania pacjentki, klasyczna operacja chirurgiczna niosła za sobą zbyt duże ryzyko – dodaje.

Pozostało 90% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Diagnostyka i terapie
Blisko kompromisu w sprawie reformy polskiej psychiatrii
Diagnostyka i terapie
Anestezjologia i intensywna terapia: trudna, odpowiedzialna, nowoczesna i coraz bardziej bezpieczna
Diagnostyka i terapie
Obowiązują nowe normy ciśnienia krwi. W grupie ryzyka więcej osób
Diagnostyka i terapie
Sepsa – choroba na śmierć i życie. Dziś światowy dzień sepsy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Diagnostyka i terapie
Szczepionka na raka płuc testowana m.in. w Polsce. Trwają badania kliniczne