Przemysł gorzej od prognoz. Miesiąc temu Tusk triumfował, teraz nie ma powodów

Produkcja przemysłowa w Polsce spadła w listopadzie o 1,5 proc. rok do roku – podał w czwartek GUS. Produkcja budowlano-montażowa tąpnęła zaś o 9,3 proc. r./r.

Publikacja: 19.12.2024 10:14

Przemysł gorzej od prognoz. Miesiąc temu Tusk triumfował, teraz nie ma powodów

Foto: Adobe Stock

Spadek produkcji przemysłowej o 1,5 proc. to dane gorsze od średniej oczekiwań ekonomistów w ankiecie „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Ta sugerowała wzrost o 0,3 proc. r./r.

Czytaj więcej

Polacy kończą 2024 r. w gorszych nastrojach, niż go zaczęli

Produkcja przemysłowa znów w dół rok do roku

Dane GUS wskazują, że z 34 działów przemysłu, produkcja urosła w ujęciu rocznym w 16, najsilniej w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (około 10 proc.). Spadek odnotowano zaś w 18 działach, w tym najmocniejszy, o ponad 16 proc., w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep.

Listopadowe dane o produkcji przemysłowej są kubłem zimnej wody po rewelacyjnych statystykach za październik. Wówczas produkcja sprzedana przemysłu urosła aż o 4,6 proc. rok do roku, znacznie powyżej nawet najbardziej optymistycznych prognoz. Dane były tak dobre, że chwalił się wręcz nimi premier Donald Tusk.

„Po anomalii, jaką był październik, musiało przyjść odreagowanie. Ale cały kwartał zdecydowanie na plus” - komentują ekonomiści Pekao.

Warto zauważyć, że po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym (w listopadzie br. mieliśmy o dwa dni robocze mniej niż przed rokiem), produkcja sprzedana przemysłu jednak nieco urosła rok do roku o 1,1 proc. Z drugiej strony, względem października spadła o blisko 3 proc.

Co do zasady sytuacja w polskim przemyśle pozostaje przeciętna. Statystyki produkcji sprzedanej sugerują lekką poprawę, ale bez przełomu. W całym okresie styczeń–listopad br. produkcja sprzedana przemysłu była o 0,5 proc. wyższa w porównaniu z takim samym okresem 2023 roku. Bolączką pozostaje oczywiście słaby popyt z zagranicy, szczególnie z Niemiec, a np. wstępne grudniowe dane o PMI z tamtejszej gospodarki (i generalnie ze strefy euro) nie napawają optymizmem.

Deflacja w przemyśle trwa

Z czwartkowych danych GUS wynika także, że w listopadzie wciąż mieliśmy do czynienia z deflacją cen producentów. Odnotowano spadek rok do roku o 3,7 proc. (wobec średniej prognoz dla „Parkietu” i „Rzeczpospolitej” na poziomie -4 proc.). 

Ceny producentów wciąż oddziałują więc dezinflacyjnie na roczne wskaźniki inflacji konsumenckiej, ale w coraz mniejszym stopniu. Odczyt -3,7 proc. jest najwyższy od ponad roku. Warto też zwrócić uwagę na momentum inflacji producenckiej. W listopadzie ceny urosły o 0,3 proc. względem października, gdy z kolei urosły o 0,5 proc. w porównaniu z wrześniem. Ostatni raz dwa miesiące wzrostu cen w przemyśle (w ujęciu miesiąc do miesiąca) mieliśmy niemal dwa lata temu.

Produkcja budowlano-montażowa nadal na minusie

Zgodnie z prognozami, na silnym minusie pozostaje dynamika produkcji budowlano-montażowej. To w dużej mierze efekt wysokiej bazy sprzed roku, gdy oddawano inwestycje finansowane z kończącej się perspektywy unijnej. Pomagał też cykl wyborczy.

Czwartkowe dane GUS wskazują, że w listopadzie spadła ona o 9,3 proc. rok do roku. Średnia prognoz ekonomistów w ankiecie „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” wynosiła -10,3 proc. r./r. Po odsezonowaniu skala spadku była nieco mniejsza, o niespełna 6 proc.

Z danych GUS wynika, że spadki rok do roku odnotowano we wszystkich działach. O ile jednak w budowie budynków i robotach specjalistycznych zjazd jest spory (kolejno 16 i 13 proc. r./r.), o tyle w przypadku obiektów inżynierii lądowej i wodnej mamy spadek „tylko” o około 3 proc. (a miesiąc do miesiąca wręcz wzrost o ponad 12 proc.).

Prognozy są tu jasne: produkcja budowlano-montażowa powinna odbić w 2025 r. (acz niepewny pozostaje moment w przyszłym roku), gdy „rozruszają się” inwestycje współfinansowane z KPO i Funduszu Spójności. Obecnie średnia prognoz wskazuje na wzrost inwestycji w 2025 r. o ponad 7 proc. rok do roku, wobec dynamiki w okolicach 0 proc. w tym roku.

Spadek produkcji przemysłowej o 1,5 proc. to dane gorsze od średniej oczekiwań ekonomistów w ankiecie „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Ta sugerowała wzrost o 0,3 proc. r./r.

Produkcja przemysłowa znów w dół rok do roku

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dane gospodarcze
GUS: przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w górę, zatrudnienie w dół
Dane gospodarcze
Fed obniża stopy procentowe zgodnie z oczekiwaniami, ale prognozy zaskoczyły
Dane gospodarcze
Polacy kończą 2024 r. w gorszych nastrojach, niż go zaczęli
Dane gospodarcze
Inflacja bazowa znowu w górę. Lepkie ceny usług "problemem także w 2025 r."
Dane gospodarcze
Niemiecki biznes zacznie 2025 r. w ponurych nastrojach
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10