Aktualizacja: 21.11.2024 19:55 Publikacja: 14.08.2024 15:36
Inflacja konsumencka w USA wyhamowała
Foto: Bloomberg
Inflacja konsumencka w USA wyhamowała z 3 proc. w czerwcu do 2,9 proc. Średnio prognozowano wcześniej, że pozostanie ona na czerwcowym poziomie. Ceny wzrosły w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,2 proc., co było zgodne z prognozami. Zbieżna z oczekiwaniami była również inflacja bazowa (czyli nie obejmująca cen żywności, paliw i energii). W ujęciu rocznym wyhamowała ona z 3,3 proc. do 3,2 proc., a licząc miesiąc do miesiąca wyniosła 0,2 proc. Inwestorzy mogli więc odetchnąć z ulgą. Odczyt inflacji zbliżony do prognoz nie jest bowiem przeszkodą dla tego, by Fed we wrześniu zaczął ciąć stopy procentowe.
Najnowsze dane GUS wskazują na kolejne pogorszenie bieżących nastrojów u polskich konsumentów. Swoją obecną sytuację finansową oceniamy najlepiej w historii badania, ale w przyszłość patrzymy z niepokojem.
Coraz szybciej rosną ceny w Rosji. Ze 100 towarów znajdujących się w koszyku konsumenckim Rosstatu (urzędu statystycznego) ponad 80 z nich drożeje „dramatycznie".
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce spadła w październiku o 9,6 proc. rok do roku – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej, uważa, że przesłanki do obniżek stóp procentowych pojawią się między marcem a lipcem 2025 r. Tym samym przyspieszył ten moment względem poprzedniej opinii, sprzed tygodnia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Inflacja HICP w Polsce w październiku wyniosła 4,2 proc. rok do roku – podał Eurostat. To czwarty pod względem wielkości odczyt w UE.
Amerykański bank centralny obniżył główną stopę procentową o 25 pb., do przedziału 4,5 - 4,75 proc. Ta decyzja była zgodna z prognozami analityków.
Obniżka stóp procentowych przez Fed pomogła notowaniom złotego. Czy ten ruch uda się utrzymać?
Amerykański bank centralny zaczął cykl luzowania polityki pieniężnej od cięcia stóp procentowych o 50 pb. Większość analityków spodziewało się obniżki tylko o 25 pb., ale traderzy w ostatnich dniach coraz mocniej grali na cięcie o 0,5 pkt proc.
Inwestorzy nie są pewni, czy Rezerwa Federalna obetnie w środę stopy o 25 pkt baz. czy o 50 pkt baz. Spodziewają się natomiast, że Bank Anglii oraz Bank Japonii nie zmienią ich poziomu.
Inflacja konsumencka w USA była w sierpniu bardzo zbliżona do prognoz. Rynek uznał jednak, że to czyni mniej prawdopodobnym głębsze cięcie stóp procentowych przez Fed.
W sierpniu przybyło w USA mniej etatów, niż się spodziewano, ale lekko spadła stopa bezrobocia. Są więc argumenty za cięciem stóp procentowych przez Fed, a nie ma wyraźnych sygnałów recesji.
Riksbank obniżył główną stopę, zapewne znów zrobi to we wrześniu. EBC też może wrócić wówczas do cięć, a Fed zacznie cykl luzowania polityki pieniężnej.
Gospodarka USA rozwija się w drugim kwartale szybciej, niż mówiły prognozy. To jednak komplikuje zadanie stojące przed Fedem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas