Banque de France: Mamy dość rezerw na pokrycie strat ze stóp procentowych

Bank centralny Francji stracił 12,4 mld euro i musiał pokryć to z własnych rezerw kapitałowych odłożonych na pokrywanie generalnych zagrożeń.

Publikacja: 17.03.2024 10:13

Banque de France: Mamy dość rezerw na pokrycie strat ze stóp procentowych

Foto: Bloomberg

Podwyższenie stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny od lata 2022 doprowadziło do dużego zmniejszenia przychodów z polityki pieniężnej banków centralnych dużych krajów strefy euro. W lutym EBC także poinformował o rekordowej stracie 7,9 mld euro w 2023 r. przed uruchomieniem własnych rezerw. O stratach podały też banki centralne USA (114,3 mld dolarów), Niemiec i Szwajcarii.

Czytaj więcej

Pakt stabilności i wzrostu Unii Europejskiej po nowemu?

Francuski bank centralny podkreślił, teraz, że „rygorystyczne i ostrożne zarządzanie” swymi zagrożeniami skłoniło go do odkładania od 2015 r. środków na pokrycie ryzyka. Te rezerwy doszły w 2022 r. do 16,4 mld euro, wiec po pokryciu straty zostało mu jeszcze prawie 4 mld euro.

Bank centralny Francji uspokaja

„Te rezerwy będą używane w najbliższych latach do utrzymania zrównoważonych wyników bez konieczności ubiegania się o zasilenie kapitałowe głównego akcjonariusza skarbu państwa ani też wykazania ujemnego kapitału własnego” — oświadczył bank w komunikacie cytowanym przez Reutera i prasę francuską.

Czytaj więcej

Gorsze prognozy dla największych gospodarek UE

Banque de France poniósł poprzednią stratę operacyjną w 2003 r. Dochodzi do niej po decyzji EBC o podwyższeniu stóp procentowych w ramach walki z inflacją, która zaczęła rosnąć od lutego 2022, po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Bank centralny Francji musiał więc bardziej wynagradzać banki komercyjne za złożone w nim depozyty, a jednocześnie otrzymywał mniej za skupione obligacje w czasie, gdy stopy były niskie. W ten sposób pomagał bankom komercyjnym w okresie pandemii. Zakończenie tej polityki nie pozwoliło bankom centralnym zamienić starych papierów na nowe bardziej rentowne — wyjaśnił „Le Figaro”.

Prezes Francois Villeroy de Galhau starał się uspokoić co do solidności rezerw, które są „znaczne i wystarczające”.

Dane gospodarcze
Produkcja przemysłowa rozczarowała. „Po wystrzale prawie nie został ślad"
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Dane gospodarcze
Druga kadencja Donalda Trumpa jest nadal sporą zagadką dla inwestorów
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Nie widać przestrzeni do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Tak się obniża inflację w Rosji. Kreatywna statystyka Kremla
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Dane gospodarcze
PKB Chin znów mocno rośnie. Co czeka ten kraj w 2025 roku?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego