Aktualizacja: 22.01.2025 20:46 Publikacja: 15.10.2023 17:52
Foto: Bloomberg
Niemiecki resort gospodarki stwierdził w październikowym raporcie, że gospodarka kraju zmniejszy się lekko w III kwartale na skutek spowolnienia tempa wzrostu na świecie, zaostrzenia polityki pieniężnej i wysokich cen energii. Te czynniki opóźnią spodziewane ożywienie, które powinno pojawić się na przełomie tego roku i następnego. Wskazują na to najnowsze wskaźniki nastrojów — dodano.
Z kolei prezes Bundesbanku, Joachim Nagel towarzyszący ministrowi finansów Christianowi Lindnerowi powiedział dziennikarzom na marginesie jesiennego zgromadzenia MFW w Marrakeszu: — wydaje się, że szczyt inflacji jest już za nami. Dziesięć podwyżek stóp procentowych — zasadniczych z punktu widzenia banku centralnego — odniosło skutek.
Nastroje inwestorów w Niemczech pogorszyły się w styczniu bardziej od przewidywań — podał instytut ZEW. 80 proc. firm żyjących z eksportu spodziewa się w tym roku spadku sprzedaży o 2,7 proc. — poinformowała federacja przedsiębiorców BGA.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w grudniu o 0,2 proc. rok do roku – podał w środę GUS. To dane gorsze od średniej oczekiwań ekonomistów w ankiecie „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Ta sugerowała wzrost o 1,4 proc. rok do roku.
Przejęciu władzy przez republikanów towarzyszy ostrożny optymizm. Rynki spodziewają się polityki probiznesowej i prowzrostowej, której skutkiem ubocznym może być jednak wyższa inflacja oraz bardziej jastrzębia polityka Fedu w nadchodzących kwartałach.
– Członkowie RPP są gotowi obniżać stopy, gdy będzie to możliwe. Na razie nie ma ku temu warunków – poinformował prezes NBP Adam Glapiński podczas piątkowej konferencji. – Ktoś myli politykę z polityką pieniężną – skomentował minister finansów Andrzej Domański.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Rosyjski urząd statystyczny (Rosstat) zmienia metodologię obliczania inflacji po tym, jak Władimir Putin zażądał spowolnienia wzrostu cen. Taki sposób „obniżania” inflacji ma miejsce w Rosji już szósty raz, od momentu rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Nastroje inwestorów w Niemczech pogorszyły się w styczniu bardziej od przewidywań — podał instytut ZEW. 80 proc. firm żyjących z eksportu spodziewa się w tym roku spadku sprzedaży o 2,7 proc. — poinformowała federacja przedsiębiorców BGA.
Grudzień zamknął się dawno niewidzianymi w Europie spadkami rejestracji samochodów ciężarowych. Prognozy dla branży transportowej i gospodarki ponure.
Jest środa, 22 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś przyjrzymy się raportowi EY, który ujawnia, że globalne korporacje ignorują zmiany klimatyczne, analizujemy pierwsze podwyżki cen aut spalinowych związane z nowymi regulacjami Unii Europejskiej, a także sprawdzamy, dlaczego Chiny ograniczają handel z Rosją.
Produkty i usługi nowej ekonomii mają strategiczne znaczenie we wzmocnieniu konkurencyjności UE. W ostatnich latach stanowią coraz istotniejszą część polskiego eksportu.
Państwo zamierza karać tego, który pod ręką, a nie winowajcę, czyli będzie działać po najmniejszej linii oporu, a że większość agencji celnych składa różnego rodzaju gwarancje i zabezpieczenia finansowe, to tym lepiej.
Takiej sytuacji jeszcze nie było. Tankowce wypełnione rosyjską ropą „tłoczą się” na redzie największego rosyjskiego naftoportu nad Pacyfikiem. Jedne nie mogą pozbyć się ładunku, inne zawrócono z tras. Wszystkie są objęte ostatnimi sankcjami USA.
Jest wtorek, 21 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o nasilających się atakach rosyjskich hakerów na Polskę, kryzysie w branży transportowej, pierwszych decyzjach gospodarczych Donalda Trumpa oraz wzroście importu rosyjskiego LNG przez Europę.
Pojawiają się opinie, że wraz z rozpoczynającą się w poniedziałek 20 stycznia prezydenturą Donalda Trumpa oficjalnie wchodzimy w nową epokę polityczną i gospodarczą w USA oraz na całym świecie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas