Ceny żywności wyższe o jedną czwartą. Co nas jeszcze czeka?

Ceny w marcu były o 16,1 proc. wyższe niż rok temu i o prawie 44 proc. wyższe niż sześć lat temu. Deficyt sektora rządowego i samorządowego wyniósł w zeszłym roku ponad 111 mld zł, czyli 3,6 proc. PKB.

Publikacja: 17.04.2023 03:00

Ceny żywności wyższe o jedną czwartą. Co nas jeszcze czeka?

Foto: Bloomberg

W marcu inflacja konsumencka wyniosła 16,1 proc. w skali roku – poinformował ostatecznie GUS. W lutym było to 18,2 proc.

Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole, uważa, że dane potwierdziły, iż w lutym inflacja osiągnęła maksimum lokalne i jej dynamika powoli będzie spadać. Zwraca uwagę na to, że głównym źródłem jej obniżenia był silny spadek dynamiki cen paliw (do 0,2 proc. r./r. wobec 30,8 proc. w lutym). Wynika to przede wszystkim z efektu wysokiej bazy sprzed roku związanego ze wzrostem cen paliw z uwagi na wybuch wojny w Ukrainie. Wysoka wciąż jest inflacja bazowa – 12,3 proc. (12 proc. w lutym). Jej wzrost wynikał z wyższej dynamiki cen odzieży i obuwia, wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego, łączności, rekreacji i kultury oraz edukacji.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Dane gospodarcze
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Dane gospodarcze
Nastroje polskich konsumentów znów gorsze. I to mimo najlepszej sytuacji finansowej
Dane gospodarcze
Inflacja w Rosji traci hamulce. Najszybciej drożeje żywność
Dane gospodarcze
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce dużo gorzej od prognoz. Są nowe dane GUS
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dane gospodarcze
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych