Inflacja w Rosji poniżej 4 proc. Ale czy na pewno?

Rosyjski reżim chwali się inflacją poniżej 4 procent i zapewnia, że dalej będzie ona spadać. Odczucia konsumentów są zupełnie inne.

Publikacja: 12.04.2023 11:02

Inflacja w Rosji poniżej 4 proc. Ale czy na pewno?

Foto: AFP

Prezes Banku Rosji Elwira Nabiullina poinformowała dziś, że w marcu inflacja w ujęciu rocznym spadła poniżej 4 proc. i najprawdopodobniej w kwietniu spadnie jeszcze bardziej. Szefowa banku centralnego zaznaczyła, że obecnie tempo wzrostu cen w Rosji pozostaje umiarkowane, ale nadal wyższe niż latem i jesienią ubiegłego roku.

Stopa bez zmian

- Obecnie główna stopa [procentowa - red.] jest na poziomie 7,5 proc.. Na tym poziomie utrzymujemy ją już od sześciu miesięcy. Tak, roczna stopa inflacji spadła poniżej 4 proc. w marcu i prawdopodobnie jeszcze spadnie w kwietniu. Ale te niskie wartości roczne odzwierciedlają w większości bardzo niskie miesięczne stopy wzrostu cen latem i jesienią ubiegłego roku – powiedziała Nabiullina (cytowana przez TASS).

Czytaj więcej

Inflacja na Węgrzech spadła drugi miesiąc, ale wciąż jest najwyższa w UE

Zapewniła, że Bank Rosji zdecyduje o kluczowej stopie procentowej, biorąc „pod uwagę łączny wpływ wszystkich czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych”.

Ostatnie posiedzenie banku centralnego w sprawie kluczowej stopy procentowej odbyło się 17 marca. Według prognozy Banku Rosji inflacja w kraju do końca 2023 roku wyniesie 5-7 proc. Putin chce, by to jeszcze lepiej wyglądało na tle Zachodu. W minionym tygodniu ogłosił, że inflacja na koniec roku w Rosji spadnie do 3 proc.

Klienci wiedzą swoje

Inaczej na wzrost cen w sklepach patrzą rosyjscy konsumenci. Rok temu sankcje gwałtownie zablokowały import ogromnej ilości towarów do Rosji. Ceny poszły w górę o kilkadziesiąt procent (najbardziej w obwodzie kaliningradzkim będącym rosyjską enklawą otoczoną przez państwa Unii - ponad 30 proc.).

Chińskie, tureckie, hinduskie, chilijskie czy indonezyjskie zamienniki zachodnich towarów nie okazały się wcale tańsze. Koszty transportu np. z Ameryki Południowej czy Azji Wschodniej, konieczność organizacji nowych łańcuchów logistycznych, wobec np. odmowy usług dla rosyjskich firm przez największe giganty transportowe jak np. duński Mearsk - to wszystko zwiększyło koszty importu.

W czerwcu 2022 r oficjalna inflacja przekraczała 20 proc. pomimo utrzymywania przez władze cen reglamentowanych np na gaz czy paliwa dla ludności; wysokich dopłat do kredytów hipotecznych czy ulg dla wielu grup społecznych.

Potem oficjalna inflacja już tylko w cudowny sposób spadała. W październiku 2022 r do 12,5 proc. Podobnie jak wtedy, także teraz Kreml nie wyjaśnia, dlaczego oficjalnie ceny szybko spadają. Nie można tego zweryfikować, bo wiele danych gospodarczych od napaści na Ukrainę zostało utajnionych, a zagranicznych firm analitycznych w Rosji już nie ma.

Dane gospodarcze
Gospodarka Niemiec skurczyła się w 2024 roku. Jest wstępny szacunek
Dane gospodarcze
GUS podał najnowsze dane o inflacji. Jeszcze większe zaskoczenie na koniec roku
Dane gospodarcze
Stopy procentowe nie spadną, wszystkie oczy na Adama Glapińskiego
Dane gospodarcze
Chińska nadwyżka w handlu sięgnęła prawie biliona dolarów. To nie skończy się dobrze
Dane gospodarcze
Dwa filary polskiego wzrostu w 2025 r. "Tego dotyczy różnica zdań"