Rewizja wprowadzająca nowy rok bazowy 2020 spowodowała, że stopy inflacji wyniosły 8,1 proc. dla grudnia 2020 i 8,8 proc. za listopad. Wzrost cen przyspieszył więc na początku roku. – Po spowolnieniu z końca ubiegłego roku inflacja pozostaje więc na wysokim poziomie – mówi Ruth Brand, prezes Federalnego Urzędu Statystycznego. – Obserwujemy wzrosty cen wielu towarów iw coraz większym stopniu także usług. Gospodarstwa domowe płaciły wyższe ceny w szczególności za energię i żywność także w styczniu – dodała. Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) podaje również, że ceny konsumpcyjne w styczniu 2023 r. wzrosły o 1,0 proc. w stosunku do grudnia 2022 r.
W szczególności ceny energii i żywności znacznie wzrosły od czasu wybuchu wojny w Ukrainie i miały istotny wpływ na stopę inflacji. Ze względu na sytuację wojenną i kryzysową, wąskie gardła dostaw i zmiany cen na wcześniejszych etapach procesu gospodarczego mają również wpływ na poziom inflacji, co z kolei prowadzi do wzrostu cen innych towarów i usług. W ramach trzeciego pakietu pomocowego rządu federalnego przyjęto środki mające na celu ograniczenie inflacji. Znajduje to odzwierciedlenie we wskaźniku cen konsumpcyjnych.
Czytaj więcej
Wraz z 2023 rokiem Chorwacja oficjalnie weszła do strefy euro. Co to oznacza dla turystów z Polski?
Ceny produktów energetycznych w styczniu 2023 r. były o 23,1 proc. wyższe rok do roku, pomimo działań ulgowych. W grudniu 2022 r. tempo wzrostu cen żywności wyniosło 20,3 proc. Głównym powodem obserwowanego w styczniu 2023 roku wzrostu cen było prawdopodobnie zakończenie grudniowej pomocy doraźnej. Wzrost cen energii jest w pewnym stopniu hamowany przez zamrożenie cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła sieciowego. Na kształtowanie się cen energii ma jednak wpływ wiele czynników, w tym międzynarodowe ceny zakupu.
Szczególnie duży wzrost odnotowały ponownie ceny energii dla gospodarstw domowych od stycznia 2022 r. do stycznia 2023 r. (36,5 proc.). Ceny gazu ziemnego wzrosły o 51,7 proc., a ciepła sieciowego o 26,0 proc. Ceny drewna opałowego, pelletu drzewnego i pozostałych paliw stałych wzrosły o 49,6 proc., a oleju opałowego o 30,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Ceny energii elektrycznej wzrosły o 25,7 proc. pomimo zamrożenia cen energii elektrycznej i zniesienia dopłaty EEG. Tempo wzrostu cen paliw silnikowych (7,0 proc.) było niższe od ogólnego wskaźnika inflacji.