GUS opublikował w środę szczegółowe dane dotyczące produktu krajowego brutto w III kwartale. Wynika z nich, że PKB – podstawowa miara aktywności w gospodarce – wzrósł realnie (tzn. w cenach stałych) o 3,6 proc. rok do roku, najmniej od I kwartału 2021 r., po zwyżce o 5,8 proc. w poprzednim kwartale. Wstępny szacunek, sprzed trzech tygodni, wskazywał na wzrost o 3,5 proc.
Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych, PKB w III kwartale był o 4,5 proc. wyższy niż rok wcześniej (po zwyżce o 5,6 proc. w II kwartale) i o 1 proc. wyższy niż w poprzednim kwartale. To również wyniki minimalnie lepsze od wstępnych szacunków.
Z środowych danych wynika, że spożycie w sektorze gospodarstw domowych wzrosło realnie o zaledwie 0,9 proc. rok do roku, po 6,4 proc. kwartał wcześniej. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych konsumpcja okazała się o 0,7 proc. mniejsza niż kwartał wcześniej.
Czytaj więcej
Wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, wzrósł w listopadzie o 17,4 proc. rok do roku, po zwyżce o 17,9 proc. w październiku – oszacował wstępnie GUS.
Dla porównania, przed wstępnym szacunkiem PKB – zakładając wyhamowanie wzrostu do 3 proc. rok do roku - ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści szacowali przeciętnie, że konsumpcja wzrosła o 2,3 proc. rok do roku.