Aktualizacja: 05.02.2025 10:42 Publikacja: 17.08.2022 18:42
Foto: Bloomberg
Poprawa może być jednak przejściowa i zniknąć pod koniec roku, bo jest wynikiem większej konsumpcji gospodarstw domowych (+1,2 proc.) po zniesieniu ograniczeń sanitarnych. W lipcu Bank Japonii obniżył z 2,9 do 2,4 proc. przewidywany wzrost gospodarczy w roku 2022/23 (do 31 marca).
Poprawa kwartalna ukrywa tylko w niewielkim stopniu zasadniczy problem gospodarki tego kraju. Ograniczenia sanitarne w Chinach i deprecjacja jena hamują tradycyjny motor wzrostu - handel zagraniczny. Od sierpnia 2021 Japonia notuje chroniczny deficyt bilansu handlowego. W lipcu import skoczył o 47,2 proc. (a oczekiwano jego wzrostu o 45,7 proc.) do rekordowych 10,2 bln jenów głównie na skutek kosztów sprowadzania ropy naftowej, węgla i sprężonego gazu ziemnego. Koszty importu zwiększyła także deprecjacja waluty japońskiej o 23,1 proc. wobec dolara, do najniższego kursu od 24 lat. Przeciętny kurs w transakcjach wynosił 136,05 jenów. W eksporcie nastąpił z kolei wzrost o 19 proc. do 8,75 bln, co dało deficyt 1,4368 bln jenów (10,69 mld dolarów). Po 7 miesiacach deficyt doszedł do 9,361 bln w porównaniu z nadwyżką 1,282 bln w 2021 r. - podał resort finansów.
Wyjątkowo krótko, bo tylko trzy tygodnie, trwała przerwa między posiedzeniami Rady Polityki Pieniężnej. 4-5 lutego RPP spotyka się znowu, środowa decyzja wydaje się jasna: stopy procentowe bez zmian.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w styczniu 48,8 pkt. Od kilku miesięcy jesteśmy blisko momentu, w którym dane od S&P Global pokażą poprawę koniunktury w przemyśle. Ten czas jednak wciąż przed nami.
Produkt krajowy brutto (PKB) Polski urósł w 2024 r. o 2,9 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) we wstępnym szacunku. Dane są lepsze od średniej prognoz ekonomistów, która (według ankiety „Rzeczpospolitej”) wyniosła 2,8 proc.
Wzrost gospodarczy w strefie euro był w IV kwartale zerowy, a PKB Niemiec i Francji spadły. Europejski Bank Centralny stara się zaradzić pogorszeniu koniunktury, dalej luzując politykę pieniężną.
Gospodarka USA rozwijała się w czwartym kwartale w nieco wolniejszym tempie, niż oczekiwano. Wciąż było ono jednak dosyć solidne.
Mogłoby się wydawać, że prezydenci USA poparzyli sobie paluchy przy próbach porządkowania Bliskiego Wschodu na tyle dużo razy, że więcej tego nie zrobią. Dlatego takim szokiem dla świata jest plan/propozycja (w sumie nie wiadomo) Donalda Trumpa wobec Strefy Gazy.
Wysłannik Donalda Trumpa ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff odniósł się do deklaracji Donalda Trumpa, który ogłosił, że USA chcą przejąć kontrolę nad Strefą Gazy. - Lepsze życie niekoniecznie musi być związane z przestrzenią fizyczną, w której obecnie się znajdujesz - stwierdził.
Tak jak mówimy, że nie można decydować o Ukrainie bez Ukrainy, tak samo nie można decydować o Palestynie bez Palestyńczyków. Takie jest stanowisko Polski - powiedział wiceminister Andrzej Szejna, odnosząc się do deklaracji Donalda Trumpa, który niespodziewanie ogłosił, że USA zamierzają przejąć kontrolę nad Strefą Gazy.
Arabia Saudyjska nie nawiąże relacji dyplomatycznych z Izraelem, jeśli nie dojdzie do stworzenia państwa palestyńskiego obejmującego Strefę Gazy i Zachodni Brzeg - oświadczyło saudyjskie MSZ.
Donald Trump podpisał memorandum, które przewiduje, że jego administracja podejmie działania zmierzające do wywarcia „maksymalnej presji” na Iran i zmniejszenia eksportu irańskiej ropy do zera, by przeciwdziałać pozyskaniu przez Teheran broni atomowej.
Administracja Trumpa rozważa wprowadzenie 10-proc. ceł na towary z UE. Taki ruch mógłby wepchnąć strefę euro w recesję. Przykład zmiany planów wobec Kanady i Meksyku pokazuje jednak, że prezydenta USA da się obłaskawić.
Prezydent Donald Trump na konferencji prasowej w Białym Domu z premierem Izraela Beniaminem Netanjahu przedstawił zaskakujący plan dotyczący przyszłości Strefy Gazy.
Z frontu zniknęli żołnierze Kim Dzong Una, ale z Korei Północnej jadą transporty z ciężką artylerią dla nich.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas