Komisja Europejska zmienia prognozę gospodarczą dla Polski

Jeszcze w tym roku gospodarka Polski i całej UE będzie się szybko rozwijała. Ale w 2023 roku odczuje już efekty wojny w Ukrainie.

Publikacja: 14.07.2022 11:40

Komisja Europejska zmienia prognozę gospodarczą dla Polski

Foto: Bloomberg

Komisja Europejska przedstawiła w czwartek prognozy gospodarcze dla UE. PKB Polski ma w tym roku wzrosnąć o 5,2 proc. - to prognoza o 1,5 pkt proc. w porównaniu z tą z maja. Natomiast już w przyszłym roku dynamika zwolni do 1,5 proc., to z kolei prognoza o 1,5 pkt niższa niż 2 miesiące temu. Dla całej UE Komisja nie zmieniła prognozy na ten rok i przewiduje wzrost na poziomie 2,7 proc., jednak na 2023 rok obniżyła do 1,5 proc.

W całej UE szaleje inflacja. Dla Polski KE przewiduje 12,2 proc. w tym roku i 9 proc. w 2023 roku. Gorsze od nas będą Estonia, Litwa, Łotwa, Czechy i Bułgaria.

Czytaj więcej

Polskie wynagrodzenia przestały gonić zachodnie

— Prognozy dla Polski na ten roku zostały zrewidowane w górę dzięki silnemu początkowi roku. Szczególnie szybko rosły inwestycje. Wzrost spowolni, jednak do końca roku i w 2023. Wpływ na to będą miały wojna w Ukrainie, polityka pieniężna, pogarszające się nastroje i gorsze otoczenie zewnętrzne — powiedział Paolo Gentiloni, komisarz UE ds. gospodarczych.

Podwyższenie prognozy dla Polski na ten rok to efekt zaskakująco dobrego 1. kwartału. Komisja zauważa, że firmy budowały zapasy, bo po doświadczeniach z pandemię i obawie opóźnień w wyniku zerwanych łańcuchów dostaw, firmy chcą mieć gwarancje niezakłóconej produkcji. Ponadnormatywny wzrost inwestycji sprzętowych w sektorze produkcyjnym podniósł wzrost inwestycji do 11,5 proc. w 1. kwartale w stosunku do tego samego okresu 2021 roku. Tymczasem konsumpcja prywatna wzrosła tylko umiarkowanie pomimo znacznego napływu osób uciekających z Ukrainy, co sugeruje, że podwyższona inflacja i spadające zaufanie konsumentów już teraz mają negatywny wpływ na decyzje gospodarstw domowych o wydatkach.

Wzrost gospodarczy w Polsce będzie spowalniał do końca 2022 r. pod wpływem agresji Rosji na Ukrainę, zaostrzenia polityki pieniężnej, pogorszenia nastrojów gospodarczych i słabszego otoczenia zewnętrznego. Konsumpcję prywatną będzie nadal wspierać popyt na artykuły pierwszej potrzeby przesiedleńców z Ukrainy oraz trwająca ekspansja fiskalna. Niemniej jednak wzrost konsumpcji będzie ograniczany przez zwiększoną niepewność i niedawne zaostrzenie polityki pieniężnej, co zwiększa bodźce gospodarstw domowych do oszczędzania i zmniejsza dochody do dyspozycji, zwłaszcza biorąc pod uwagę duży udział kredytów hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu w Polsce. Oczekuje się, że podwyższona presja kosztowa, większa niepewność i zaostrzone warunki finansowania również skłonią firmy do odkładania projektów inwestycyjnych, w tym w sektorze budowlanym.

Anna Słojewska z Brukseli

Czytaj więcej

Stagflacja w Polsce już na horyzoncie
Dane gospodarcze
Są nowe dane o produkcji budowlanej w Polsce. Jest lepiej od prognoz
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Dane gospodarcze
Kolejne rozczarowanie z polskiej gospodarki. Tym razem dotyczy sprzedaży detalicznej
Dane gospodarcze
Zły początek roku w Niemczech dla inwestorów i eksporterów
Dane gospodarcze
Produkcja przemysłowa rozczarowała. „Po wystrzale prawie nie został ślad"
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Dane gospodarcze
Druga kadencja Donalda Trumpa jest nadal sporą zagadką dla inwestorów
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego