Aktualizacja: 28.01.2025 03:13 Publikacja: 23.05.2022 21:00
Foto: Adobe Stock
Według szacunków ekspertów JPMorgana majątki te mogą do końca roku zmniejszyć się łącznie nawet o 9 bln dol., czyli o kwotę podobną do łącznego nominalnego PKB Niemiec i Japonii. W ostatnich latach majątki Amerykanów mocno jednak wzrosły. W latach 2020–2021 powiększyły się aż o 35,8 bln dol. Według danych Fedu, czyli banku centralnego USA, sięgnęły one na koniec zeszłego roku rekordowych 142 bln dol.
Czemu jednak w tym roku to bogactwo topnieje, choć rosło w trakcie pandemii i towarzyszącego jej kryzysu? Bo w ostatnich miesiącach traciły na wartości akcje, obligacje i kryptowaluty. S&P 500, indeks giełdy nowojorskiej, stracił od początku roku do otwarcia poniedziałkowej sesji 18 proc. i niewiele mu brakuje, by pod względem technicznym wejść w bessę. Nasdaq Composite, indeks giełdowy zdominowany przez firmy technologiczne, już jest natomiast pogrążony w bessie, a od początku roku stracił 27 proc. Liczony przez agencję Bloomberga indeks śledzący ceny kryptowalut spadł natomiast od początku stycznia aż o 48 proc. „To wszystko składa się na wstrząs majątkowy, który w nadchodzących 12 miesiącach będzie ciążył wzrostowi gospodarczemu” – wskazują analitycy JPMorgana.
Stopa bezrobocia zarejestrowanego wyniosła 5,1 proc. na koniec grudnia 2024 r. wobec 5 proc. miesiąc wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W grudniu 2023 r. stopa ta wyniosła 5,1 procent.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
W styczniu wzrosło zaufanie konsumentów w krajach strefy euro do gospodarki, w całej Europie było stabilne, a w Wielkiej Brytanii zmalało do poziomu najniższego od końca 2023 r.
Bank Japonii podwyższył główną stopę procentową o 25 pb. do poziomu 0,5 proc., czyli do najwyższego poziomu od 2008 r. Taka decyzja była zgodna z prognozami analityków.
Według Putina miniony rok był dla gospodarki Rosji „udany”, a „kluczowe wskaźniki makroekonomiczne na plusie”. To nic, że inflacja jest rekordowa, Fundusz Narodowego Dobrobytu Rosjan zżarła wojna, a banki rosyjskie nie mają wejścia na większość rynków.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Produkcja budowlano-montażowa w grudniu 2024 r. spadła o 8 proc. rok do roku – podał w czwartek GUS. Ekonomiści ankietowani przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet” byli nawet mniej optymistyczni, średnia ich prognoz wynosiła -11,8 proc.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Prezydent grozi wypowiedzeniem w sobotę Meksykowi wojny handlowej. Może tego żałować.
Trwa sądowy spór Bacardi z rządem Kuby o prawo do marki Havana Club. Sąd w Wirginii przychylił się do wniosku biura znaków towarowych USA oraz Cubaexportu i drugi raz odrzucił pozew Bacardi o prawa do rumu przejętego w czasie rewolucji Fidela Castro.
Wart nawet pół biliona dolarów projekt Stargate ma pomóc USA w utrzymaniu dominującej pozycji w sztucznej inteligencji, gdzie Amerykanom depczą po piętach już Chińczycy. Najbardziej ucierpieć może Europa.
Sukces DeepSeek, który osiągnął poziom najlepszych modeli AI (od OpenAI czy Google) przy „nieznacznym” zapotrzebowaniu na procesory graficzne, pokazuje, że planowane przez USA ograniczenie eksportu chipów nie musi być problemem dla Polski.
Stany Zjednoczone nie nałożą sankcji i karnych ceł na Kolumbię, po tym jak południowoamerykański kraj zgodził się przyjąć deportowanych z USA imigrantów - poinformował rzecznik prasowy Białego Domu.
Ceny żywności nie spadły, wojna w Ukrainie się toczy. Ale za to łapankami zasiał strach wśród imigrantów w całym kraju. I jeszcze sparaliżował federalne agencje rządowe.
Prezydent USA na razie nie zdecydował się na silne uderzenie handlowe w Chiny. Jego wypowiedzi wskazują raczej na to, że obecnie zależy mu na złagodzeniu relacji.
Prezydent USA ma niewiele możliwości, by zmusić Kreml do zawarcia pokoju. Pozostaje mu zbrojenie Ukrainy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas