Marcin Wiącek i Monika Horna-Cieślak skierowali swoje pismo do Prezesa Rady Ministrów, gdyż zagadnienia, do których się odnoszą należą do właściwości wielu ministrów. Powodem apelu był zaś fakt, że w ostatnich miesiącach do Rzeczniczki Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich zgłaszano liczne sprawy dzieci cudzoziemskich pozbawionych opieki, które w sposób nieuregulowany przekraczały granicę Polski z Białorusią. Znajdowali się wśród nich małoletni obywatele Somalii, Sudanu, Etiopii czy Jemenu. Dzieci te zatrzymane są przez Straż Graniczną.
Czytaj więcej
Aktywista: „Kiedyś spotkałem grupę dwunastoletnich, trzynastoletnich dziewczynek, z którymi był jakiś postronny człowiek. Mówił, że jest ich wujkiem, ale nie kleiło się to wcale. Nic nie zrobiliśmy, bo teoretycznie powinno się wezwać Straż Graniczną, ale wiedzieliśmy, jak ona działa i co się stanie”.
Oboje Rzeczników powołuje się na art. 72 Konstytucji RP oraz szereg i wiążących Polskę umów międzynarodowych, które nakładają na władze publiczne obowiązek ochrony praw dziecka. I wskazują na najważniejsze problemy systemowe w tej kwestii. Po pierwsze więc każde cudzoziemskie dziecko bez opieki powinno mieć zapewnioną odpowiednią reprezentację prawną i to już od pierwszych chwil po ujawnieniu na terytorium Polski. Jest to niezbędne zwłaszcza przy czynnościach grożących naruszeniem praw podstawowych małoletniego lub pogorszeniem jego sytuacji prawnej. Reprezentacja ta jednak obecnie zależy od sytuacji prawnej dziecka oraz typu prowadzonego wobec niego postępowania administracyjnego.
Granica Polski z Białorusią. Dzieci cudzoziemskie bez pieczy zastępczej i reprezentacji prawnej?
Dziś możliwe jest jedynie powołanie przez sąd na wniosek Straży Granicznej kuratora, którego zakres umocowania jest jednak ograniczony do postępowań o udzielenie ochrony międzynarodowej. Tymczasem standardy Rady Europy zakładają zapewnienie takiemu dziecku opiekuna lub przedstawiciela prawnego, celem przede wszystkim zapewnienia wsparcia w czasie postępowań. Reprezentant taki powinien przede wszystkim pomagać przejść przez procedury azylowe i dbać, aby prowadzono je zgodnie z prawem w najlepszym interesie dziecka, monitorować sytuację i w razie potrzeby interweniować, przy ścisłej współpracy z organami prowadzącymi postępowanie i rodziną zastępczą lub placówką sprawującą pieczę. Ma też kluczową rolę w zapewnieniu dziecku bezpieczeństwa i wsparcia, przez pomoc zrozumieniu sytuacji prawnej i adaptacji do nowych warunków. Zdaniem RPO i RPD, status prawny takiego reprezentanta powinien opierać się na instytucji reprezentanta praw dziecka z art. 99 KRiO.
Czytaj więcej
Od 1 lipca przestanie obowiązywać rozporządzenie o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiego - poinformował na Twitterze szef MSWiA Mariusz Kamiński.