Aktualizacja: 05.11.2024 16:36 Publikacja: 22.07.2022 18:17
Foto: PAP/Paweł Supernak
Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce rośnie z tygodnia na tydzień. Ostatni (od 14 do 20 lipca) przyniósł 12 762 infekcje (w tym 1974 ponowne). To 70 proc. więcej niż dwa tygodnie temu. Zdaniem dr Pawła Grzesiowskiego jest to „wierzchołek wierzchołka góry lodowej zachorowań”.
Warszawski immunolog krytykował Ministerstwo Zdrowia za ograniczenie testowania od kwietnia br. Jego zdaniem w słowach szefa resortu Adama Niedzielskiego wybrzmiewa, że „polityką rządu jest ograniczanie testowania”. - Jeżeli ograniczamy testowanie, to dane, które są prezentowane, są całkowicie niewiarygodne, one są zaniżone. Myśmy rok temu pobierali tych badań 50-60 tysięcy, a w tej chwili - mówię o dziennym pobieraniu badań - wykonujemy ich 5-6 tysięcy, czyli 10 razy mniej badań wykonujemy w ciągu jednego dnia. Mówię tutaj oczywiście o badaniach tych, które są odnotowywane w systemie. Co najmniej 2-3 razy więcej badań wykonują pacjenci na własny koszt, kupując testy w aptekach, ale wyniki tych testów nie są umieszczane w systemie. W związku z tym te dane, które mają służyć jakiejś polityce rządu, są całkowicie zafałszowane, są niewiarygodne i ich cytowanie w moim pojęciu jest po prostu wstydliwe - mówił w piątek lekarz w programie „Newsroom” WP.
Gorączka zachodniego Nilu występuje głównie w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Zachorowania notowane są jednak również w innych rejonach, między innymi w Europie. Wszystko wskazuje na to, że choroba pojawiła się również w Polsce.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Szczepionka Euvax B, podawana w ramach ochrony przed zachorowaniem na wirusowe zapalenie wątroby tupu B, została wstrzymana z powodu zgłoszenia niepożądanego odczynu poszczepiennego.
Nie wywołujmy sztucznej paniki. Zwykła grypa czy infekcja może w sezonie poczynić większe spustoszenia niż nowe warianty Covidu. Szczególnie oczywiście u osób starszych - mówi „Rzeczpospolitej” prof. Andrzej Horban, były konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.
Nowy wariant Covid-19, oznaczony jako XEC, już wkrótce może stać się dominujący. Gdzie zanotowano jego obecność i czy dotarł już do Polski? Jakie ma objawy i jak chronić się przed jego skutkami?
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Zgodnie z przewidywaniami ekspertów do spraw zdrowia początek września przyniósł wzrost statystyk zakażeń koronawirusem. Jak wyglądają najnowsze dzienne statystyki Ministerstwa Zdrowia? Kiedy pojawią się nowe szczepionki?
Skuteczna ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży wymaga lepszej współpracy między różnymi instytucjami i zniesienia barier prawnych. Istotnym punkcie na mapie wsparcie dla najmłodszych jest szkoła.
Rosnące wydatki ZUS na świadczenia z ubezpieczeń społecznych, związane z niezdolnością do pracy, dowodzą ścisłej zależności między kondycją zdrowotną i produktywnością Polaków.
Jeśli porodów jest mniej niż 300, ale szpital ma takie położenie geograficzne, że dojazd pacjentki w inne miejsce w trakcie akcji porodowej jest zbyt odległy, to nikt go nie zlikwiduje – mówi Jerzy Szafranowicz, wiceminister zdrowia.
Na podstawie szeroko zakrojonych badań ustalono związek między zmianami klimatycznymi a wzrostem poronień. Publikacja trafiła do najbardziej wpływowych uczestników zbliżającej się konferencji COP29 w Baku — informuje „The Guardian”.
Naukowcy stworzyli rozwiązania oparte na chipie umieszczanym pod siatkówką oka i stymulacji kory wzrokowej mózgu. Postęp medyczny w tej dziedzinie jest imponujący.
W rzece Pasłęka w Braniewie w warmińsko-mazurskim znaleziono zwłoki oficera Wojsk Obrony Terytorialnej – ustaliła „Rzeczpospolita”. Okoliczności jego śmierci wyjaśnia prokuratura w Olsztynie.
Zespół badaczy zajmujących się sztuczną inteligencją i medycyną ogłosił, że opracował model AI, który ma być dużo dokładniejszy w przewidywaniu postępu nowotworów piersi niż standardowe testy dostępne obecnie w szpitalach.
Jest pomysł, jak przyciągnąć do pracy pielęgniarki i położne, które miały przerwę w wykonywaniu zawodu. Dostaną wynagrodzenie za przeszkolenie trwające nawet pół roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas