Dr Grzesiowski: W Polsce jest co najmniej 20 razy więcej zachorowań na COVID-19, niż w oficjalnych danych

Skutki ograniczenia testowania w kierunku COVID-19 mogą być „bardzo poważne” - ocenił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19. Jego zdaniem „zobaczymy dopiero efekty tej fali, kiedy pacjenci zaczną masowo być przyjmowani do szpitali”.

Publikacja: 22.07.2022 18:17

Dr Grzesiowski: W Polsce jest co najmniej 20 razy więcej zachorowań na COVID-19, niż w oficjalnych danych

Foto: PAP/Paweł Supernak

qm

Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce rośnie z tygodnia na tydzień. Ostatni (od 14 do 20 lipca) przyniósł 12 762 infekcje (w tym 1974 ponowne). To 70 proc. więcej niż dwa tygodnie temu. Zdaniem dr Pawła Grzesiowskiego jest to „wierzchołek wierzchołka góry lodowej zachorowań”.

Warszawski immunolog krytykował Ministerstwo Zdrowia za ograniczenie testowania od kwietnia br. Jego zdaniem w słowach szefa resortu Adama Niedzielskiego wybrzmiewa, że „polityką rządu jest ograniczanie testowania”. - Jeżeli ograniczamy testowanie, to dane, które są prezentowane, są całkowicie niewiarygodne, one są zaniżone. Myśmy rok temu pobierali tych badań 50-60 tysięcy, a w tej chwili - mówię o dziennym pobieraniu badań - wykonujemy ich 5-6 tysięcy, czyli 10 razy mniej badań wykonujemy w ciągu jednego dnia. Mówię tutaj oczywiście o badaniach tych, które są odnotowywane w systemie. Co najmniej 2-3 razy więcej badań wykonują pacjenci na własny koszt, kupując testy w aptekach, ale wyniki tych testów nie są umieszczane w systemie. W związku z tym te dane, które mają służyć jakiejś polityce rządu, są całkowicie zafałszowane, są niewiarygodne i ich cytowanie w moim pojęciu jest po prostu wstydliwe - mówił w piątek lekarz w programie „Newsroom” WP. 

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
COVID19 i choroby zakaźne
Mija pięć lat od pacjenta zero w Wuhan. Od czego zacznie się kolejna pandemia?
COVID19 i choroby zakaźne
Kobiety w ciąży nie stanęły w kolejce do szczepień przeciw krztuścowi
COVID19 i choroby zakaźne
Covid-19 i grypa w natarciu. Jak uniknąć zakażenia?
COVID19 i choroby zakaźne
Gorączka zachodniego Nilu: Co to za choroba i jakie ma objawy?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
COVID19 i choroby zakaźne
Szczepionka dla dzieci przeciwko zapaleniu wątroby typu B wstrzymana w obrocie