W nowym raporcie dotyczącym 14 krajów, od Stanów i Japonię po W. Brytanię i Włochy oceniła, jak ograniczenia gospodarcze wprowadzone w ramach walki z pandemią zaszkodziły ich finansom.
„Szacujemy, że średnio w tej grupie współczynniki zadłużenia publicznego do PKB wzrosną o ok. 19 punktów procentowych, niemal dwukrotnie bardziej niż w 2009 r. podczas światowego kryzysu finansowego. W porównaniu z nim wzrost obciążenia długiem będzie bardziej natychmiastowy i wszechobecny odzwierciedlając ostrość i rozległość szoku wywołanego przez koronawirusa” — stwierdziła w raporcie.
Największy wzrost zadłużenia o ok. 25 pkt procentowych PKB zanotują Włochy, Japonia i W. Brytania, natomiast zadłużenie Stanów, Francji, Hiszpanii, Kanady i Nowej Zelandii zwiększy się o ok. 20 pkt. Dane ogłoszone w Londynie w ubiegłym tygodniu wskazują, że państwo zadłużyło się rekordowo w maju, a dług sektora publicznego przekroczył 100 proc. PKB — pisze Reuter.
Jeśli krajom o słabszej pozycji kredytowej nie uda się obniżyć poziomu zadłużenia, to będą bardziej narażone na wstrząsy gospodarcze czy finansowe w przyszłości, będzie im też grozić obniżenie oceny wiarygodności kredytowej — dodała agencja.
„Oceny będą zależeć od tego, czy rządy będą w stanie odwrócić trajektorię zadłużenia przed potencjalnymi wstrząsami w przyszłości. Włochy i Japonia będą szczególnie zależne od tendencji wzrostu, bo zakres zmniejszenia i utrzymania mocniejszych niż przed wstrząsem bilansów finansowych jest ograniczony” — uważa Moody's.