Inflacja już nie taka hojna dla budżetu. W 2023 mogą być same straty

Koszty galopującej drożyzny doganiają korzyści, jakie odnosi kasa państwa z tego tytułu. W przyszłym roku mogą być już same straty – oceniają ekonomiści.

Publikacja: 27.12.2022 22:00

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

– Na krótką metę może się komuś wydawać, że inflacja pomaga budżetowi, ale tak naprawdę to wróg publiczny numer jeden, który w dłuższym terminie jest przyczyną strat i w gospodarce, i w finansach państwa – podkreśla Sławomir Dudek, prezes Fundacji FOR. – I niestety, już to widzimy lub wkrótce zobaczymy.

W tegorocznym budżecie państwa, sądząc po wykonaniu za okres styczeń–listopad, już to rzeczywiście widać. Jeszcze dwa, trzy miesiące temu mogło się wydawać, że rosnące ceny w połączeniu z rosnącymi wydatkami konsumentów są dla dochodów z VAT kurą znoszącą złote jaja. Wpływy z VAT znacząco rosły rok do roku, mimo obniżki stawek tego podatku w ramach tarczy antyinflacyjnej. Ale końcówka roku to coraz niższa dynamika tych zwyżek, ze względu na spadek siły nabywczej dochodów Polaków i znaczącą redukcję popytu konsumpcyjnego (zdaniem ekonomistów popyt konsumpcyjny może być o ok. 2 pkt niższy od przewidywanego przez rząd).

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Budżet i podatki
Tajny wojenny budżet Kremla jest 4 razy większy od oficjalnego
Budżet i podatki
Czarne łabędzie dla finansów publicznych w 2025 r. Co może pójść nie tak?
Budżet i podatki
PKB per capita: Warszawa i okolice najbogatsze, najbiedniejsze lubelskie
Budżet i podatki
W budżecie brakuje dużo pieniędzy. Czy podobnie będzie w 2025 roku?
Budżet i podatki
Dziura w budżecie ciągle rośnie. Są nowe dane