Aktualizacja: 22.12.2021 21:00 Publikacja: 22.12.2021 21:00
Foto: Adobe Stock
– Obecna legislacja nie pozwala na zerową stawkę na żywność. Ale ostatnio przyjęliśmy nowe regulacje, które na to pozwalają – mówił podczas środowej konferencji w Brukseli komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni. Wspomniane przez niego nowe przepisy miałyby wejść w życie w połowie 2022 roku. – Jesteśmy w okresie przejściowym, to nie jest teraz autoryzowane, ale wkrótce będzie legalne – dodawał.
To samo usłyszeliśmy od naszych informatorów w Brukseli. Tym samym pomysł polskiego rządu, by obniżyć stawkę VAT z obecnych 5 proc. (na podstawowe, nieprzetworzone produkty) do zera, nabiera realnych kształtów. Również Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na nasze pytania przyznaje, że spodziewa się ze strony Komisji Europejskiej zielonego światła dla rządowego planu. Z naszych informacji wynika także, że obniżka dotyczyć będzie jedynie części dostępnych w sklepach produktów i obowiązywać ma najprawdopodobniej tylko przez pół roku – co eurokratom z kolei ułatwia pogodzenie się z takim czasowym zabiegiem.
W 2024 r. zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło o 282 mld zł – wynika z ostatnich danych Ministerstwa Finansów. Nigdy wcześniej dług w ciągu roku nie zwiększył się aż o tak wysoką kwotę.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Wydatki Rosji na rozpętaną wojnę, które wzrosły czterokrotnie od czasu inwazji na Ukrainę i osiągnęły poziom rekordowy od czasów sowieckich, w rzeczywistości mogą być znacznie wyższe i sięgnąć 250 mld dol. Grozi to załamaniem nie tylko całej rosyjskiej gospodarki, ale i rosyjskiej bankowości, bo to banki, pod naciskiem Kremla, finansują tanimi kredytami niewydolną zbrojeniówkę.
Nagła przegrana Ukrainy, rozpad NATO, globalny kryzy gospodarczy, szok inflacyjny – to jedne ze scenariuszy, których realizacja mogłaby pogrążyć polskie finanse publiczne.
Warszawa i okoliczne gminy tradycyjnie uciekają innym regionom pod względem zamożności liczonej udziałem bogactwa narodowego. Nominalnie najbardziej PKB per capita wzrosło także w woj. świętokrzyskim i podlaskim.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Pod względem dochodów w kasie państwa ten rok trzeba zaliczyć do straconych. Ale pojawia się coraz więcej ostrzeżeń, że również na przyszły rok wpływy podatkowe, głównie z VAT, założono na zbyt optymistycznym poziomie.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem zapłacą w 2025 r. wyższe składki zdrowotne. Także ci, którzy mają najniższe przychody. Obniżka składki minimalnej ryczałtowców bowiem nie dotyczy.
Spółka traci prawo do estońskiego CIT, jeśli jej księgi rachunkowe są niewiarygodne. Pomyłki, które da się naprawić, nie dyskwalifikują preferencyjnego rozliczenia.
Kto chce korzystać z pełnej ulgi podatkowej przy darowiźnie czy spadku, musi dołożyć staranności w zgłoszeniu nabytego majątku. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Gminy pobierają opłaty za udostępnianie pasa drogi wewnętrznej na podstawie umowy. Czy stanowią one zapłatę za świadczenie usług i podlegają opodatkowaniu VAT? W interpretacjach indywidualnych zdarzają się rozbieżności.
Rząd wprowadza zakaz sprzedaży nieletnim woreczków nikotynowych i papierosów bez nikotyny. Aromatyzowany tytoń też będzie zakazany.
Państwo zamierza karać tego, który pod ręką, a nie winowajcę, czyli będzie działać po najmniejszej linii oporu, a że większość agencji celnych składa różnego rodzaju gwarancje i zabezpieczenia finansowe, to tym lepiej.
Jednostki oświaty niejednokrotnie uczestniczą w różnego rodzaju międzynarodowych programach edukacyjnych, z tytułu których ponoszone są opłaty. Czy wypłata należności w związku z uczestnictwem szkoły w takim programie może być obciążona opodatkowaniem u źródła?
Pobierając opłaty za zajęcie pasa drogowego, gmina wykonuje działania mieszczące się w zakresie jej zadań własnych. Pobierana przez gminę danina o charakterze publicznym nie stanowi zapłaty za świadczenie usług.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas