19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 12:53 Publikacja: 18.10.2024 11:19
Polski Holding Hotelowy chętnie współpracuje z międzynarodowymi sieciami, a niedawno utworzył własną markę Halo.
Foto: Mat. prasowe
„Chyba potwierdzi pan, że rozmawiamy na Radzie Ministrów, czy na przykład grupa hoteli musi być pod zarządem i pod własnością państwa. Ta dyskusja nas jeszcze czeka” – powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski do szefa resortu aktywów Jakuba Jaworowskiego podczas konferencji EFNI. Szykuje się potencjalna prywatyzacja Polskiego Holdingu Hotelowego?
W spadku po PRL Skarb Państwa odziedziczył liczne nieruchomości rozsiane po przedsiębiorstwach – biurowce, hotele, ośrodki wypoczynkowe, mieszkania zakładowe itd. Część aktywów została skonsolidowana stając się zalążkiem dwóch dużych grup: Polskiego Holdingu Nieruchomości i Polskiego Holdingu Hotelowego. Państwo jest również właścicielem i deweloperem dużego zasobu mieszkań na wynajem: PFR Nieruchomości jest wciąż w pierwszej trójce graczy na rynku PRS (najem instytucjonalny mieszkań).
W sieci znaleźć można wiele dowodów na „pomysłowość” deweloperów. Jednym z nich jest najnowszy przykład z Krakowa. Powstał tu budynek z „podziemnymi balkonami”.
W statystykach GUS od miesięcy nie widać spowolnienia aktywności inwestorów. Październik przyniósł jeszcze podkręcenie tempa.
Na zewnątrz coraz chłodniej. Sezon grzewczy rozpoczął się więc na dobre. Jak co roku właścicieli domów martwią rachunki za ogrzewanie. Zastanawiają się, czym najtaniej ogrzać dom w tym sezonie. Warto postawić na węgiel, pellet czy pompę ciepła?
Oto kolejna biznesowa ofiara wojny Putina. Największy deweloper Rosji stoi na skraju bankructwa. Pogrąża go gwałtowna podwyżka stóp procentowych przez Bank Rosji i obcięcie przez Kreml preferencyjnych programów hipotecznych. Akcje tylko dziś potaniały o 9 proc.
Kilku deweloperskim spółkom III kwartał br. przyniósł sprzedaż gorszą niż dołek pandemii czy kryzysu kredytowego. Menedżerowie oczekują lepszej końcówki roku.
Nasz sąsiad stoi przed wyzwaniem nie tylko, jak nie pozwolić zwyciężyć Putinowi, ale też, jak po wojnie wygrać pokój.
Własność państwowa jest najgorszą formą regulacji gospodarki, gdyż niekiedy wystarczy jeden telefon polityka, aby wpływać na działalność firmy. Mimo to w Polsce jest około 4 tys. firm, w których państwo ma - bezpośrednio lub pośrednio - co najmniej 10 proc. akcji. Nie istnieją merytoryczne argumenty za tak szeroką obecnością państwa w gospodarce. Także ważne cele publiczne jak obronność czy ochrona klimatu nie stanowią argumentu za wstrzymaniem prywatyzacji. Wręcz przeciwnie.
Minister Radosław Sikorski zdaje się oceniać, że nie ma takiej potrzeby. Być może jest to zapowiedź sprzedaży Polskiego Holdingu Hotelowego. A może i powrotu do prywatyzacji w Polsce.
Jest piątek, 17 października, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek przedstawia najnowsze wydarzenia gospodarcze.
Wstrzymywanie prywatyzacji jest kosztowne. Zarówno dla całej gospodarki, jak i państwowych firm „uratowanych przed wyprzedażą”. Może więc rząd coś z tym zrobi, skoro dochody ze sprzedaży akcji poratowałyby bardzo napięty budżet?
Rafał Kincer zacznie kierować 15 lipca Polskim Holdingiem Hotelowym - zdecydowała rada nadzorcza spółki, powierzając mu stanowisko prezesa.
Gheorghe Marian Cristescu i Daniel Puciato nie są już członkami zarządu spółki Polski Holding Hotelowy. Pierwszy piastował funkcję prezesa, drugi członka zarządu do spraw handlowych.
Europa dopiero pod koniec XX w. dała sobie spokój z mrzonkami nacjonalizacyjnymi i rozpoczęła prywatyzację sreber rodowych. Nowemu rządowi należy życzyć determinacji i odwagi w odwrocie od populizmu gospodarczego à la PiS.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas