Komisja Europejska już 28 maja 2018 r. zaprezentowała projekt dyrektywy w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Celem jest doprowadzenie już w 2025 r. do poziomu zbiórki takich opakowań w 90 proc.
Drogi system
– Teoretycznie projektowana dyrektywa nie narzuca sposobu osiągnięcia tego celu, wymieniając jedynie jako przykłady system zwrotu kaucji lub ustanowienie tego celu w ramach rozszerzonej odpowiedzialności producenta – wyjaśnia Ministerstwo Środowiska. – Jednak w naszej ocenie system zwrotu kaucji jako jedyny może zapewnić osiągnięcie tak wysokiego poziomu, dlatego odczytujemy to jako próbę narzucenia określonego rozwiązania państwom członkowskim – dodaje.
Polska jest temu pomysłowi przeciwna, ale jak już pisaliśmy większość państw unijnych jednak takie rozwiązanie popiera. W takim scenariuszu ideałem jest system niemiecki z siecią automatów w sklepach, w których można oddać butelki czy puszki i dostać zwrot kaucji.
Jednak takie rozwiązanie jest bardzo kosztowne. Jak wynika z opracowania Deloitte Advisory na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, wdrożenie w Polsce podobnego do niemieckiego, w całości opartego na automatach w sklepach systemu, w pięć lat kosztowałoby ok. 24 mld zł. Z kolei wariant pośredni, z wykorzystaniem automatów i pracowników, to ok. 19 mld zł.