Fiat zaniżył przy fuzji wartość Chryslera

Włoskie władze podatkowe uważają, że Fiat zaniżył o 5,1 mld euro wartość Chryslera podczas jego etapowego kupowania — wynika z dokumentu samej firmy i osoby znającej sprawę

Publikacja: 05.12.2019 11:59

Fiat zaniżył przy fuzji wartość Chryslera

Foto: Bloomberg

Audyt dotyczący transakcji dokonanych przez Fiata od 2014 r. może doprowadzić do zapłacenia przez tę firmę podatku 1,3 mld euro — podała ta osoba Reuterowi potwierdzając informacje Bloomberga. W bilansie III kwartału grupa FCA stwierdza, że władze podatkowe przekazały jej w październiku końcowe sprawozdanie z audytu, który — jeśli potwierdzi to ostateczna wycena — „może spowodować istotną korektę fiskalną związaną z fuzją Fiata w FCA 12 października 2014" — podała grupa.

Grupa dodała w bilansie kwartalnym, że przekazanie ostatecznego raportu o audycie daje podstawę do rozpoczęcia 60-dniowego okresu negocjacji, który zakończy się wraz z ogłoszeniem ostatecznej wyceny, spodziewanym w końcu grudnia. FCA „uważa, że jej sytuacja podatkowa dotycząca fuzji ma pełne potwierdzenie w faktach i w stosowanym prawie podatkowym, będzie energicznie bronić swej sytuacji".

Fiat wyjaśnił, że na razie nie jest w stanie „przewidzieć, czy jest możliwe dojście do porozumienia, albo jeśli nie będzie go, czy jest możliwa droga prawna. Nie jesteśmy w stanie ocenić wiarygodnie, czy dojdzie do straty, ani podać rzędu wielkości możliwej straty"

Jeden z rzeczników władz podatkowych odmówił komentarza w tej sprawie, osoba z działu prasowego FCA oświadczyła, że „jesteśmy pewni, iż uda nam się wykazać materialne obniżenie wyceny".

Układ zbiorowy w Stanach

Kierownictwo związku zawodowego UAW zaleciło pracownikom zakładów FCA w Stanach zatwierdzenie wstępnego układu zbiorowego pracy wynegocjowanego z dyrekcją grupy, co pozwoli uniknąć strajku

4-letni układ uzgodniony w ubiegłym tygodniu musi teraz zyskać aprobatę 47 tys. członków UAW, głosowanie zacznie się 6 grudnia. Związek doprowadził wcześniej od zawarcia podobnych umów z General Motors i Fordem.

Obecny układ przewiduje zainwestowanie przez FCA w Stanach 9 mld dolarów i w stworzenie 7900 miejsc pracy, w tym 2,8 mld w montownię w Warren, gdzie ma powstawać od 2021 r. nowy SUV plug-in, a załoga wzrośnie o 1500 ludzi, 4,5 mld w 5 zakładów i przyjęcie do pracy 6500 ludzi,. m.in 160 mln w zakład w Toledo, gdzie od nowego roku będzie produkowana hybryda plug-in Jeep Wrangler, 3 mld w montownię w Detroit w związku z produkcją od 2021 r. hybrydy plug-in Jeep Grand Cherokee.

Pracownicy otrzymają jednorazowe premie po 9 tys. dolarów, mniej zarabiający mogą liczyć na większe pokrycie ich składek na ochronę zdrowia, większy udział w zyskach i na podwyżkę o 3-4 proc. rocznych premii.

Biznes
KE zapowiada deregulację, Chiny odpowiadają cłami odwetowymi, a Polska poza europejskim modelem AI
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Biznes
GPW: Spółki z sektora medycznego pod lupą
Biznes
Wojna celna Trumpa zawieszona, przemysł w Europie się stabilizuje, a Wielka Brytania chce resetu z UE
Biznes
Sądne dni w sporze o imperium Zygmunta Solorza
Biznes
Ontario zakazuje prowadzenia interesów z firmami z USA. Silny cios w Elona Muska