Mocno przyspiesza sprzedaż „kratek”

Sprzedaż aut osobowych ?z pełnym odliczeniem VAT już za półmetkiem. W rankingu zarówno marek, jak i modeli niekwestionowanym liderem jest Volkswagen.

Publikacja: 25.02.2014 13:16

Mocno przyspiesza sprzedaż „kratek”

Foto: Bloomberg

Tylko do końca marca można rejestrować samochody osobowe z homologacją ciężarową pozwalającą na pełen odpis VAT. Nic dziwnego, że sprzedaż tego typu aut przyspiesza. Jak podaje Instytut Samar, do końca ubiegłego tygodnia zarejestrowano 20 029 samochodów osobowych, z czego „kratki" stanowią ponad jedną piątą.

– Blisko cztery i pół tysiąca „kratek" w ciągu dwudziestu dni lutego to prawie dziesięć razy więcej niż po dwudziestu dniach stycznia. Widać, że rynek się rozkręcił. A przed „kratkami" jeszcze cały marzec – mówi ekspert Samaru Dariusz Balcerzyk.

Najpopularniejszą marką, a zarazem najpopularniejszym modelem bez VAT okazuje się Volkswagen. Według Samaru, w lutym sprzedano 1224 samochody tego producenta. Na drugim miejscu znajduje się Toyota – 773 auta, na trzecim Skoda – 541 sztuk. Kolejne miejsca zajmują Volvo, Ford, Audi, BMW, Peugeot, Hyundai oraz Infiniti. W rankingu modeli prowadzi volkswagen tiguan – 556 sztuk, przed volkswagenem passatem – 489 sztuk i toyotą auris – 423 sztuki.

Sporym powodzeniem cieszą się auta marek premium. W tej grupie najlepiej sprzedaje się Volvo XC60 – 308 sztuk, przed Audi Q5 – 122 sztuki oraz BMW X3 – 111 aut.

Łącznie od początku roku liczba zarejestrowanych samochodów z „kratką" sięgnęła 6510 sztuk. W przypadku droższych pojazdów można sporo zaoszczędzić. Przykładowo najbardziej popularne auto w segmencie premium: volvo XC 60 stanieje – w zależności od wyposażenia – od 30 tys. do 45 tys. złotych. Za BMW X5 30D, kosztujące cennikowo od 286 tys. zł, będzie można zapłacić przynajmniej 50 tys. zł mniej.

Samochody tańsze o VAT są teraz dużo bardziej atrakcyjne, niż trzy lata temu – nie muszą już mieć „kratki" oddzielającej przedział bagażowy. To efekt nowych europejskich przepisów homologacyjnych, wprowadzonych w ubiegłym roku. Dzięki nim samochody osobowe mogą uzyskać homologację ciężarową M1 już na etapie produkcji, a nie po przeróbkach robiących z nich „ciężarówki", jak to miało miejsce wcześniej.

Sprzedaż aut bez VAT w tzw. okienku derogacyjnym na pewno wpłynie na wyniki rynku w 2014 roku. Ale jak mocno poprawi całą sprzedaż – na razie trudno wyrokować. Według Samaru rynek samochodów osobowych i dostawczych może w obecnym roku zwiększyć się w porównaniu do ubiegłego w granicach 5–10 proc.

Biznes
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Biznes
Jest nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej
Biznes
Blackout w Hiszpanii i Portugalii. Ekonomiści popierają podatek katastralny
Biznes
Świat zbroi się przerażająco szybko. Największe wydatki od zimnej wojny
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Odkurzacz albo setki złotych premii. Promocje w banku Citi Handlowy