Jak zrobić trotyl z nawozu? Kreml znalazł sposób

Rosyjski reżim znalazł nowy sposób omijania sankcji. Wykorzystuje producentów nawozów do zakupu surowców niezbędnych do produkcji do materiałów wybuchowych. Biały Dom może jeszcze bardziej ułatwić Rosji ten proceder.

Publikacja: 26.03.2025 21:27

Kreml nieustannie poszukuje sposobów na obejście zachodnich sankcji

Kreml nieustannie poszukuje sposobów na obejście zachodnich sankcji

Foto: Alexander SHCHERBAK / POOL / AFP

Kreml nieustannie poszukuje sposobów na obejście zachodnich sankcji, nakierowanych na osłabienie rosyjskiego kompleksu militarno-przemysłowego. Taką szansą stały się rosyjskie koncerny nawozowe, kontrolowane przez objętych sankcjami oligarchów.

Kwasy potrzebne do produkcji trotylu

Same firmy w większości uniknęły zachodnich sankcji, ponieważ produkują towary mające znaczenie dla międzynarodowego bezpieczeństwa żywnościowego. Władze rosyjskie, kontynuując zbrojną agresję przeciwko Ukrainie, zaczęły więc wykorzystywać koncerny nawozowe jako przykrywkę do sprowadzania składników niezbędnych do produkcji amunicji – wynika z dokumentów, do których dotarła agencja Bloomberg.

Czytaj więcej

Unijne sankcje przeciw Rosji w rocznicę inwazji na Ukrainę

Spółki zależne producentów nawozów EuroChem i Uralchem otrzymały zamówienia na dostawę dziesiątek tysięcy ton kwasu azotowego oraz mieszanki kwasu azotowego i siarkowego. Odbiorcami chemikaliów są przedsiębiorstwa i fabryki kontrolowane przez firmę Specchimia, jednego z największych producentów materiałów wybuchowych w Rosji. Specchimia jest z kolei częścią państwowej korporacji zbrojeniowej Rostech, na czele której stoi wieloletni współpracownik Władimira Putina, również objęty sankcjami Siergiej Czemiezow.

Bloomberg zauważa, że kontrakty te są jednym ze sposobów utrzymania produkcji zbrojeniowej pomimo surowych ograniczeń ekonomicznych. Kwasy są podstawowymi składnikami trotylu, prochu strzelniczego i innych łatwopalnych substancji, niezbędnych w wojnie wywołanej przez Putina. Chociaż EuroChem i Uralchem nie są objęte sankcjami, wiele z 11 zakładów, które w tym roku sprowadziły kwasowe składniki, zostało umieszczonych na zachodnich czarnych listach. Sama Specchimia podlega sankcjom Unii Europejskiej od czerwca 2024 roku.

Czytaj więcej

Miliardy dla rosyjskich oligarchów. Sankcje sankcjami, a ich biznes kwitnie

Ludzie Trumpa obiecują pomoc rosyjskim koncernom nawozowym

Według obliczeń Bloomberga ilość kwasu azotowego, o której mowa w dokumentach, wystarczyłaby do wyprodukowania co najmniej 6500 pocisków artyleryjskich kalibru 152 mm dziennie. Według Komisji Europejskiej od początku wojny na Ukrainie rosyjskie firmy zaopatrywały jedną czwartą rynku nawozów w UE, którego wartość przekracza 5 miliardów euro.

Nick Reynolds z Royal United Services Institute uważa, że nałożenie sankcji na dostawców tak ważnych produktów rolnych, których surowce są wykorzystywane nie tylko do celów wojskowych, będzie niezwykle trudne. I koncerny oligarchów dobrze o tym wiedzą.

„EuroChem jest ważną częścią globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Nasze produkty są przeznaczone do użytku w rolnictwie i przemyśle cywilnym. Firma nie jest częścią sektora obronnego rosyjskiej gospodarki” – odpowiedziało agencji Bloomberg biuro prasowe koncernu. Uralchem nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Czytaj więcej

Duży import nawozów do Polski uderza w Azoty i Orlen

Niedługo zaopatrzenie rosyjskiej zbrojeniówki przez producentów nawozów może stać się jeszcze łatwiejsze. Po rozmowach delegacji rosyjskiej i amerykańskiej w Rijadzie w poniedziałek Biały Dom poinformował, że osiągnięto porozumienie w sprawie bezpiecznej żeglugi i niestosowania siły na Morzu Czarnym.

W zamian Waszyngton obiecał pomóc w przywróceniu dostępu rosyjskich producentów żywności i nawozów do rynku światowego oraz rozszerzeniu dostępu do portów i systemów płatności za tego typu operacje. Moskwa chce więcej – oczekuje m.in. zniesienia ograniczeń wobec producentów i eksporterów żywności oraz nawozów, a także usunięcia przeszkód w działalności firm ubezpieczeniowych zajmujących się tego typu ładunkami.

Kreml nieustannie poszukuje sposobów na obejście zachodnich sankcji, nakierowanych na osłabienie rosyjskiego kompleksu militarno-przemysłowego. Taką szansą stały się rosyjskie koncerny nawozowe, kontrolowane przez objętych sankcjami oligarchów.

Kwasy potrzebne do produkcji trotylu

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Mężczyzna stracił 1800 zł na stacji paliw. Policja ostrzega przed oszustwem
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Donald Trump ostrzegł koncerny motoryzacyjne, by nie podnosiły cen w reakcji na cła
Biznes
Prezes stadniny w Janowie ma nową pracę. Zostanie szefem Krajowej Grupy Spożywczej
Biznes
Pekin znów zaprasza zagraniczne inwestycje. Xi: Chiny to żyzny grunt
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Biznes
Asseco o zyskach, dywidendzie i roszadach właścicielskich. Firma chwali się wynikami
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście