Brytyjski producent luksusowych samochodów tnie koszty

Producent luksusowych samochodów Jaguar Land Rover wprowadza w życie plan ostrych posunięć oszczędnościowych.

Publikacja: 09.11.2015 11:52

Brytyjski producent luksusowych samochodów tnie koszty

Foto: Bloomberg

Należąca do TATA Motors spółka planuje ściąć wydatki o 4,5 mld funtów i produkować pod koniec obecnej dekady milion aut rocznie.

W ramach tego planu i cięcia kosztów i zwiększenia produkcji Jaguar Land Rover (JLR) zdecydował się wybudować fabrykę aut w Europie Środkowej. W ostatecznej konkurencji o tę inwestycję rywalizowały ze sobą Słowacja i Polska.Inwestycję wartą ponad miliard euro ostatecznie wygrała Słowacja, między innymi dlatego,że ten kraj wprowadził euro. JLR wybuduje fabrykę pod Nitrem w zachodniej Słowacji.

Projekt JLR nazywa się „Leap” (skok) i przewiduje dokładną analizę wydatków praktycznie w każdym segmencie działalności firmy. Oszczędności nie zostaną wprowadzone jedynie w dziale badań i rozwoju oraz wydatków przeznaczonych na nowe fabryki. Budżet na ten cel wynosi 3 mld funtów rocznie. Nie ma również planów cięcia zatrudnienia.

Przy tym firma produkująca auta m.in dla brytyjskiej rodziny królewskiej , jest niesłychanie bogata. JLR został kupiony przez TATA Motors od Forda w 2008 roku. W 2014 odnotował 2,6 mld GBP zysku, zatrudnia 37 tys. osób i produkuje pół miliona aut rocznie.

I JLR na inwestycjach nie oszczędza. Na nowe modele oraz budowę fabryk w Indiach Chinach wydał od czasu zmiany właściciela 11 mld funtów.

Właścicieli marki nie zraża fakt,że sprzedaż luksusowych aut w Chinach spada, a w Indiach które mają być także strategicznym rynkiem, nie rośnie tak szybko, jak to prognozowano. Dodatkowo JLR ucierpiał z powodu tragicznego w skutkach sierpniowego pożaru w porcie w chińskim Tiandżinie. Straty sięgnęły wówczas 245 mln funtów, a spalonych zostało 5,8 tys. aut. JLR nie ma także najłatwiejszego życia z regulatorami,ponieważ firma na razie nie dostosowuje się do przepisów dotyczących ograniczeń w emisji toksycznych spalin.

Oszczędności skupią się przede wszystkim na większym wykorzystaniu własnych platform, zwiększeniu efektywności w produkcji, renegocjacji umów z dostawcami i zamrożeniu zatrudnienia na obecnym poziomie.

Biznes
KE zapowiada deregulację, Chiny odpowiadają cłami odwetowymi, a Polska poza europejskim modelem AI
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Biznes
GPW: Spółki z sektora medycznego pod lupą
Biznes
Wojna celna Trumpa zawieszona, przemysł w Europie się stabilizuje, a Wielka Brytania chce resetu z UE
Biznes
Sądne dni w sporze o imperium Zygmunta Solorza
Biznes
Ontario zakazuje prowadzenia interesów z firmami z USA. Silny cios w Elona Muska