Kogo upolował Hindenburg Research? Długa lista firm oskarżanych o oszustwa

Spółka Hindenburg Research zakończyła działalność. Wcześniej jej raporty uderzyły w kursy akcji wielu firm oskarżanych o oszustwa. Sprowokowały też kilkadziesiąt śledztw i oskarżeń.

Publikacja: 16.01.2025 15:27

Kogo upolował Hindenburg Research? Długa lista firm oskarżanych o oszustwa

Foto: Bloomberg

Hindenburg Research chwali się tym, że jego raporty doprowadziły do licznych dochodzeń prowadzonych przez regulatorów. W ich wyniku amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) postawiła zarzuty oszustwa 65 osobom, Departament Sprawiedliwości USA oskarżył 24 ludzi, a regulatorzy z innych krajów 7 osób. Ostatnimi spośród oskarżonych na podstawie raportów Hindenburg Research byli: amerykański influencer finansowy Aaron Wagner i jego wspólnik Michael Mains, którym oficjalnie przedstawiono zarzuty w listopadzie 2024 r. Hindenburg Research opisała podejrzane praktyki biznesowe ich firmy Wags Capital w sierpniu 2023 r.

Czytaj więcej

Koniec Hindenburg Research. Uderzał w bogaczy, grał na akcjach, ma nowy plan

W które spółki uderzył Hindenburg Research?

Negatywnym bohaterem raportów Hindenburg Research był m.in. znany amerykański inwestor-aktywista Carl Icahan. Zarzucono mu, że zwodzi drobnych inwestorów ukrywając duże ryzykowne zadłużenie osobiste. W sierpniu 2024 r. Icahan został za to ukarany przez SEC. W ramach ugody zapłacił 2 mln USD grzywny.

W 2020 r. Hindenburg Research opublikował raport mówiący, że Nikola, producent półciężarówek elektrycznych, zwodził inwestorów co do osiągów technicznych swoich produktów. Spółka ta miała zostać przejęta przez General Motors. Jej prezes i zarazem założyciel Trevor Milton zrezygnował ze stanowiska w 10 dni po publikacji raportu Hindenburga, a w 2022 r. został skazany na 4 lata więzienia za oszustwa. Kurs akcji Nikoli przez ostatnie 5 lat spadł o 99 proc.

Czytaj więcej

Rosyjski wątek ciągnie się za LPP. Teraz grozi jej kara. Mamy stanowisko spółki

Raporty Hindenburga uderzały też w wiele chińskich spółek notowanych w USA. Na przykład, w grudniu 2018 r. Hindenburg ujawnił, że firma Yangtze River Port & Logistics, jako swoje główne źródło przychodu wskazała port, który nigdy nie istniał. Akcje tej chińskiej spółki załamały się o 99 proc. i zostały usunięte z giełdy Nasdaq.

W styczniu 2023 r. Hindenburg Research uderzyła w interesy indyjskiego miliardera Gautama Adaniego. Wskazała w swoim raporcie, że Adani „pompował” kursy akcji swoich spółek za pomocą sieci firm zarejestrowanych w rajach podatkowych. Sprowokowało to początkowo dużą przecenę akcji firm z grupy Adaniego. W kolejnych miesiącach spółki te odrobiły jednak straty, a Adani zaprzeczał zarzutom. Indyjskiego miliardera nie spotkały żadne większe konsekwencje, a Hindenburg Research zarzucił szefowej SEBI, głównego indyjskiego urzędu regulacyjnego, posiadanie udziałów w spółkach Adaniego. Również te zarzuty nie doprowadziły do oficjalnych śledztw. Spółki z grupy Adaniego zyskiwały w czwartek nawet po 9 proc. na wieść o tym, że Hindeburg Research kończy działalność.

Biznes
Uczelnie chronią zagranicznych studentów. „Zatrudnijcie adwokata, nie opuszczajcie USA”
Biznes
Chiny zbliżają się do UE. Rekord na GPW. Ukrainie grozi niewypłacalność
Biznes
Unia Europejska nie wycofuje się z ESG
Biznes
Trwa konkurs dziennikarski „Voice Impact Award”
Biznes
Davos w cieniu skandalu. Założyciel forum oskarżany o nadużycia finansowe i etyczne