Materiał partnera Centrum Łukasiewicz

List intencyjny, nawiązujący współpracę w tym zakresie, podpisali dr Hubert Cichocki, prezes Centrum Łukasiewicz, dr hab. Leszek Kwieciński, p.o. dyrektora Łukasiewicz – ITECH Instytutu Innowacji i Technologii oraz gen. bryg. dr Jarosław Stróżyk, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

- Porozumienie, które zawarliśmy, wynika ze świadomości wyzwań, jakie stoją przed polskim sektorem bezpieczeństwa narodowego. W skomplikowanej sytuacji geopolitycznej i w sąsiedztwie walczącej o pokój i wolność od rosyjskiego agresora Ukrainy, rozwój technologiczny w oparciu o innowacyjne rozwiązania jest jednym z kluczowych kierunków rozwoju Polski. Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że nowoczesne technologie i ich szybka adaptacja są podstawą dla budowy przewagi strategicznej – podkreślił gen. Jarosław Stróżyk.

Wiele technologii stosowanych w obronności wywodzi się z sektora cywilnego, w którym szybsze cykle badawczo-rozwojowe i niższe koszty pośrednie napędzają innowacje. Znaczące kompetencje w tym zakresie posiada Sieć Badawcza Łukasiewicz.

– Wśród czterech kierunków strategicznych rozwoju Łukasiewicza, wyznaczonych na kolejne dziesięć lat, obronność i bezpieczeństwo państwa wysuwają się na pierwszy plan – podkreśla Hubert Cichocki. – To też istotna dziedzina dla rozwoju gospodarczego i ekonomicznego kraju, który jako organizacja badawczo-wdrożeniowa wspieramy. Nieocenione możliwości dają w tym zakresie nasi naukowcy i rozwijane przez nich technologie, których transfer szczególnie do polskiego przemysłu obronnego chcemy przyspieszyć. Współpraca ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego pozwoli nam zarówno szybciej analizować trendy i zagrożenia w tym sektorze, jak i sprawniej odpowiedzieć na wyzwania wynikające z realizacji polityki technologicznej na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa Polski i Polaków.

Zakres współpracy Łukasiewicza i Służby Kontrwywiadu Wojskowego obejmuje wspólne badania i analizy dotyczące polityki technologicznej i innowacyjnej państwa w sektorze bezpieczeństwa i obrony, a w szczególności analiz trendów, zagrożeń i wyzwań w tej dziedzinie, badań nad suwerennością technologiczną w obszarze technologii strategicznych, wdrożenia projektów badawczych i komercjalizacji wyników badań naukowych do gospodarki i przemysłu obronnego.

Podpisany 16 grudnia 2024 list intencyjny rozpoczyna ścisłą współpracę pomiędzy Centrum Łukasiewicz i Łukasiewicz – ITECH a Służbą Kontrwywiadu Wojskowego.

Foto: Mat. Partnera

Materiał partnera Centrum Łukasiewicz