Miliarder Daniel Kretinsky przejmuje brytyjską Royal Mail

Mieszka w jednym z najdroższych domów w Londynie. Ma wyspę na Malediwach. Jego narzeczona to córka najbogatszej Czeszki. Właśnie kupił brytyjska ikonę — Royal Mail. Jak do 8 miliardów euro doszedł Daniel Kretinsky, jeden z najbogatszych Czechów?

Publikacja: 17.12.2024 15:43

Daniel Kretinsky przejął Royal Mail

Daniel Kretinsky przejął Royal Mail

Foto: PAP/CTK

Daniel Kretinsky właśnie przejął za 3,6 mld funtów Royal Mail, kultową markę z 500-letnią tradycją. I z ogromnymi kłopotami, bo podobnie, jak Poczta Polska i inne tradycyjne poczty w Europie, konkuruje ona z nowoczesnymi i sprawnymi firmami kurierskimi. 

Koledzy i partnerzy mówią, że Kretinsky jest niesłychanie inteligentny i bardzo ciężko pracuje. Maile do współpracowników zdarza mu się wysłać późno nocą, bądź nad ranem. Jego główny wehikuł inwestycyjny, EPH Holding, jest wyceniany na 29 mld euro.

Czeski miliarder nie afiszuje się ze swoim bogactwem

Nie ma także ambicji politycznych, jak Elon Musk. Nie jest bohaterem obyczajowych skandali. Nazywany jest „czeskim Sfinksem”. Skutecznie rozgrywa większe i mniejsze transakcje i to głównie na zachodzie Europy. Ale niektóre z jego transakcji są głośne.

Urodził się 49 lat temu w Brnie. Skończył prawo na tamtejszym Uniwersytecie Masaryka. Jego ojciec nadal kieruje Katedrą Teorii Programowania na Wydziale Informatyki na tej samej uczelni. Matka w latach 2004-2014 była sędzią w Sądzie Konstytucyjnym.

Czytaj więcej

Najbogatsza kobieta Europy Wschodniej wkroczy na rynek polskich mediów?

Biznes czeskiego miliardera zaczął się od przyjaźni dwóch kobiet: Klary Cetlovej, prawniczki, która w swoim CV ma funkcję wiceministra sprawiedliwości i Ivy Palcrowej, żony Dušana Palcra, jednego ze współwłaścicieli firmy inwestycyjnej J&T. Z Klarą Cetlovą ożenił się, a potem rozwiódł (i teraz mieszka z 27-letnią Anna Kellnerovą, córką najbogatszej Czeszki Renaty Kellnerovej i zmarłego w 2021 roku Petra Kellnera, który zginął w roku 2021 w katastrofie helikoptera na Alasce), mają wspólnego syna. Dzięki znajomości Cetlovej i Palcrowej, również Dušan Palcr i Daniel Kretinsky bardzo zaprzyjaźnili się w połowie lat 1990. Do tego stopnia, że Kretinsky postanowił w 1999 roku dołączyć do J&T. I tak dobrze mu szło, że w cztery lata później został partnerem w tej firmie.

Pierwszym poważnym biznesem, jaki przeprowadził było nawiązanie współpracy z czeskim gigantem energetycznym CEZ, w którym państwo ma nadal 70 proc. udziałów.

W 2004 roku Kretinskiemu udało się przekonać biznesowych partnerów do przejęcia jednego z najsilniejszych czeskich klubów piłkarskich, Sparta Praga. Potem dokupił jeszcze brytyjski klub West Ham United. Bo jest także zapalonym kibicem.

Czytaj więcej

Czeski akcjonariusz chce zwiększyć wpływ na Unipetrol

W 2009 roku wyszedł poza Czechy

Wtedy dokonał dwóch dużych przedsięwzięć. Grupa J&T przejęła niemiecką firmę górniczą Mibrag. Przeprowadził też proces kupna przez CEZ czeskich udziałów w International Power (dzisiaj Engie Energy Company).

I od tego momentu Kretinsky zaczął budować swój wizerunek człowieka biznesu, który potrafi stworzyć odważną i skuteczną strategię. I oczywiście ją wdrożyć.

Jego kolejne największe transakcje, to kupno 20 proc. udziałów w Energy and Industrial Holding (EPH) oraz w 40 proc. rodzimym J&T.

Wkrótce potem EPH stał się jego narzędziem w serii kolejnych zakupów. Skupił się przede wszystkim na górnictwie, ale za te inwestycje był krytykowany. Mówiono, że się przeliczył, sądząc że uzależnienie od paliw kopalnych potrwa znacznie dłużej.

Czytaj więcej

Czeski miliarder Daniel Kretinsky ratuje francuską sieć supermarketów

Po serii kolejnych inwestycji w branży energetycznej (od węgla do energii jądrowej, po źródła odnawialne) EPH Holding dysponował mocami większymi niż cała branża energetyczna w Czechach. I dotyczyło to nie tylko produkcji, ale i dystrybucji. Równolegle Daniel Kretinsky zainteresował się handlem, m.in. kupił udziały w sieci dystrybucyjnej obuwia sportowego Foot Locker, sieci amerykańskich domów towarowych Macy’s oraz brytyjskich supermarketów Sainsbury’s. Należy do niego również ponad 45 proc. niemieckiej sieci hipermarketów Metro AG, właściciela m.in. sieci hurtowej Makro oraz we francuskiej sieci Casino.

Daniel Kretinsky jest silnie obecny w mediach

W branżę medialną miliarder wszedł w końcu 2013 roku odkupując od Axela Springera udziały w czeskim rynku. Wiosną 2018 roku, kontrolowana przez Kretinsky'ego Czech Media Invest (CMI) przejęła od francuskiej grupy Lagardere medialne aktywa w Czechach, Polsce, Słowacji i Rumunii.

Kretinsky nie ograniczał się w tych inwestycjach do naszej części Europy, bo w tym samym roku CMI weszło na rynek francuski, na początek kupując magazyn „Marianne”, a potem kolejne, w tym „Elle”, a także udziały w dziennikach „Le Monde”, i „Libération.” A przejmując Editis, drugiego co do wielkości wydawcę książek na rynku francuskim, stał się liczącym graczem w mediach tego kraju.

Taka ekspansja wzbudziła niepokój na europejskim rynku medialnym. Wtedy Kretinsky, w wywiadzie dla „Financial Times” przyznał się do błędu. „Weszliśmy do pokoju drzwiami, które były szeroko otwarte i wszyscy wiedzieli, że tak się stanie. Ale w pewnym momencie zorientowaliśmy się, że weszliśmy tam, bez wcześniejszego poinformowania ludzi, którzy w tym pokoju już się znajdowali. Ta negatywna reakcja była w pełni zrozumiała” - mówił.

Rok temu, jesienią 2023, firma Kretinsky'ego opuściła akcjonariat „Le Monde”, sprzedając udziały NJJ Presse należącej do biznesmena Xaviera Niela, który zapowiedział, że przekaże je Fundacji Prasy Niezależnej.

Energia pozostaje najważniejsza

Rosyjska inwazja na Ukrainę całkowicie zmieniła energetyczny krajobraz w naszej części Europy. Daniel Kretinsky bardzo szybko zauważył, że natychmiast zaczęły spadać dostawy gazu rurociągami z Rosji i Net4Gas (N4G), operator gazociągu znalazł się w kłopotach finansowych. W tej sytuacji Allianz Infrastructure z Luksemburga i Borealis Novus Parent chciały jak najszybciej pozbyć się udziałów. EPH nie ukrywał, że nie tylko je chętnie przejmie, ale interesuje się całym systemem przesyłu gazu. Rządowi w Pradze jednak nie odpowiadał taki scenariusz, międzynarodowy wymiar holdingu stwarzał obawy, że strategiczne interesy Czechów mogą być zagrożone.

Czytaj więcej

Czeski miliarder kupuje francuskie elektrownie

Nieporozumienia w przejmowaniu udziałów w gazociągu nie ograniczyły jednak działalności Kretinsky'ego w Czechach

Zresztą byłoby trudno, gdyby państwo zwalczało właściciela 70 firm — od kopalni węgla po ciepłownie, elektrownie oraz sieci dystrybucyjne.

W efekcie należący do Kretinsky'ego holding dostarcza ciepło do setek tysięcy czeskich domów, szpitali i szkól. Natomiast EP Energy Trading, wysyła energię elektryczną i gaz do domów i instytucji nie tylko w Czechach, ale i na Słowacji. Firmy są sprawne, uczciwie rywalizują z państwowymi dostawcami.

Z usług EPH korzystają także czeskie państwowe koleje, a firmy należące do holdingu właśnie remontują stację kolejową w Brnie. Kontrakt na wykonanie tych prac wart jest 125 mln euro.

Daniel Kretinsky właśnie przejął za 3,6 mld funtów Royal Mail, kultową markę z 500-letnią tradycją. I z ogromnymi kłopotami, bo podobnie, jak Poczta Polska i inne tradycyjne poczty w Europie, konkuruje ona z nowoczesnymi i sprawnymi firmami kurierskimi. 

Koledzy i partnerzy mówią, że Kretinsky jest niesłychanie inteligentny i bardzo ciężko pracuje. Maile do współpracowników zdarza mu się wysłać późno nocą, bądź nad ranem. Jego główny wehikuł inwestycyjny, EPH Holding, jest wyceniany na 29 mld euro.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Ministerstwo obrony kupuje kolejne transportery opancerzone Rosomak za miliardy złotych
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Czy ceny mieszkań wreszcie spadną? Prognozy na 2025 rok
Biznes
Unia Europejska: Polska wchodzi do pierwszej ligi
Biznes
Kto na czarnej liście Unii? Nazwiska i firmy z 15. pakietu
Biznes
Port w Ustce czeka dynamiczny rozwój? MON sprawdzi, czego wojsko potrzebuje na Pomorzu
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10