19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 09:53 Publikacja: 10.12.2024 04:14
Foto: Adobe Stock
O tym, że amerykański Intel ma w gminie Miękinia wybudować zakład integracji i testowania półprzewodników, dowiedzieliśmy się w czerwcu 2023 r. Później rozpoczęły się dalsze negocjacje, a rząd uchwałą przyjął program „Krajowe ramy wspierania strategicznych inwestycji półprzewodnikowych”, z którego na wsparcie tej inwestycji miało popłynąć ok. 7 mld zł. Gdy w trójkącie rząd RP – Komisja Europejska – Intel zakończyły się rozmowy dotyczące tzw. prenotyfikacji, czyli zasad udzielenia pomocy publicznej, w połowie września 2024 r. Pat Gelsinger, zdymisjonowany w ubiegłym tygodniu CEO Intela, ogłosił, że inwestycja zostanie na dwa lata zawieszona. Dziś trudno przewidzieć, czy będzie dalej realizowana. Nawet jeśli tak, to cała droga biurokratyczna będzie musiała być powtórzona.
Polski rząd zapytał amerykańskiego giganta, czy chce wykupić działkę pod inwestycję, którą zawiesił. Odpowiedzi Intela na razie nie ma, ale rozbudowa infrastruktury cały czas trwa.
Bezpośrednie loty z Warszawy do Tajpej i możliwe inwestycje Foxconnu – to wiadomości z polsko-tajwańskiego forum biznesowego w Warszawie.
Nowe technologie, handel, medycyna i przemysł – to branże , które na celowniku mają inwestorzy. Aktywności transakcyjnej sprzyja ożywienie gospodarcze i spadający koszt pieniądza. Które spółki w Polsce mogą zmienić właściciela?
Jest wtorek, 14 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o rekordowych zmianach na stanowiskach prezesów spółek z udziałem Skarbu Państwa, naciskach Francji w kwestii zakupów zbrojeniowych, tajnym budżecie wojennym Kremla oraz historycznej nadwyżce handlowej Chin.
PKO BP, Pekao, Orlen i KGHM powołały do rad nadzorczych niezależnych członków, którzy reprezentować będą akcjonariuszy mniejszościowych. Z inicjatywą wystąpiły Otwarte Fundusze Emerytalne. Czy to początek długofalowych, pozytywnych zmian?
e-Doręczenia, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zaczęły powszechnie obowiązywać wraz z początkiem 2025 roku. Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniło, jak osoby bez aktywnej skrzynki do e-Doręczeń mogą korespondować z urzędami.
Osoba, która wygłaszała groźby w kierunku Jurka Owsiaka powiedziała, że była zainspirowana tym, co usłyszała w TV Republika, była zainspirowana szczuciem - mówił w rozmowie z TVN24 wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Resort cyfryzacji nie prowadzi prac legislacyjnych w kwestii prowadzenia mediów społecznościowych przez organy publiczne. Te ostatnie muszą jednak przestrzegać przy takiej aktywności obowiązujących przepisów, w tym o ochronie danych osobowych.
Kierowca firmy kurierskiej, który w piątek śmiertelnie potrącił 14-latka na warszawskiej Woli miał aktywny zakaz prowadzenia pojazdów. Minister cyfryzacji zapowiedział, że jeszcze w styczniu udostępni firmom transportowym i pośredniczącym przy przewozie osób możliwość automatycznego weryfikowania uprawnień kierowców.
W 2024 r. weszło w życie kilka kluczowych aktów z prawa nowych technologii: przede wszystkim rozporządzenie o usługach cyfrowych, dyrektywa NIS2 oraz o AI Act. Rok 2025 to czas przygotowywań do ich stosowania oraz wdrażania do prawa krajowego.
Już za kilka dni zaczną w Polsce powszechnie obowiązywać e-Doręczenia. Konieczność stosowania doręczeń cyfrowych dotyczy również części przedsiębiorców.
Mimo że jeszcze trzy miesiące temu Intelem rząd się chwalił bardzo chętnie, to dziś rozmów z amerykańskim koncernem nie prowadzi już… nikt. Temat fabryki półprzewodników po prostu zniknął. Jednak to nie znaczy, że świat stanął w miejscu.
- To PiS nabałaganiło, a koalicja 15 października sprząta - tak o sytuacji w Sądzie Najwyższym oraz decyzji PKW w sprawie zawieszenia posiedzenia do czasu rozstrzygnięcia statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych mówił w RMF FM wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas