RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 06.01.2025 04:53 Publikacja: 02.12.2024 05:14
Foto: Enea
Przeprowadzone w tym roku dogłębne zmiany we władzach giełdowych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa zaowocowały analizami, przeglądami, a nawet audytami działalności prowadzonej przez ekipy powołane jeszcze za rządów poprzedniej władzy. Ich następstwem są m.in. prace nad aktualizacją lub tworzeniem nowych strategii. Całkiem nowy dokument właśnie opublikowała Enea.
Strategię rozwoju grupy opracowano aż do 2035 r. Jej nadrzędnymi celami są utrzymanie silnej pozycji rynkowej i wzrost wartości przedsiębiorstwa. Koncern stawia na zrównoważony rozwój na podstawie pięciu strategicznych kierunków: transformacji aktywów węglowych, rozwoju mocy OZE i magazynowaniu energii, rozwoju i zapewnieniu bezpieczeństwa sieci dystrybucyjnej, nowego wymiaru produktów i usług dla klientów oraz doskonałości operacyjnej. Dzięki temu Enea w dziesięć lat ma stać się zielonym, niezawodnym i nowoczesnym koncernem energetycznym. – Do 2030 r. moc zainstalowana w odnawialnych źródłach energii wyniesie 2,1 GW, a w 2035 r. nawet 4,9 GW. Dominujący udział w produkcji energii z OZE będą miały instalacje fotowoltaiczne, farmy wiatrowe na lądzie i morzu – przekonuje Grzegorz Kinelski, prezes Enei.
Joe Biden zawetował sprzedaż za 14,9 mld dolarów US Steel japońskiemu gigantowi Nippon Steel powołując się na bezpieczeństwo narodowe i utrzymanie sprawnych łańcuchów dostaw — poinformował w komunikacie Biały Dom. Japonia nie rozumie tej decyzji.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Doroczna ankieta w ramach 20. barometru biznesu we Francji wśród ponad tysiąca szefów firm pracujących w kraju lub zagranicą przeprowadzona przez Eurogroup Consulting, kanał BFM Business i tygodnik „La Tribune Dimanche” wykazała, że większość ankietowanych widzi w tym roku pomyślność swych firm nie we Francji, ale za granicą, zwłaszcza w USA.
Z początkiem 2025 roku władze Mediolanu wdrożyły nowe, restrykcyjne zakazy dotyczące palaczy. Od 1 stycznia zabronione jest m.in. palenie we wszystkich miejscach publicznych na terenie miasta. Za złamanie zakazu grożą grzywny.
W ubiegłym roku niemiecki parlament wydał zgodę na realizację 97 projektów zbrojeniowych, których wartość przekracza 25 mln euro. Rok temu było ich zaledwie 55. To oznacza, że w 2024 r. posłowie zgodzili się na zakupy uzbrojenia za ponad 45 mld euro.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Minister przemysłu Marzena Czarnecka powołała zespół odpowiedzialny za opracowanie rozwiązań, mających na celu poprawę funkcjonowania branży hutniczej. Ma on m.in. opiniować założenia projektu krajowej strategii dla sektora hutnictwa.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Joe Biden zawetował sprzedaż za 14,9 mld dolarów US Steel japońskiemu gigantowi Nippon Steel powołując się na bezpieczeństwo narodowe i utrzymanie sprawnych łańcuchów dostaw — poinformował w komunikacie Biały Dom. Japonia nie rozumie tej decyzji.
Pasztet strasburski z kaczych lub gęsich wątróbek (foie gras) oraz łosoś zdominowały jadłospis podczas ostatnich świąt we Francji. Sprzedaż pasztetu w grudniu zwiększyła się o ponad 30 proc., łososia i pstrąga o ponad 10 proc., sprzedaż szampana i win musujących zmalała z kolei o 6 proc.
W Seattle wszyscy czekają na wyniki dochodzenia w sprawie katastrofy B737 Jeju Air oraz kłopotów kolejnej maszyny tego samego typu i tego samego przewoźnika. Tak samo jest w przypadku awarii hydrauliki w B737 KLM.
Przedsiębiorcy wytwarzający odpady na budowie mają obowiązek ich segregacji. Nie muszą jednak robić tego samodzielnie, mogą zlecić segregację firmie zewnętrznej.
Polskie prawo oferuje instrumenty, które mogą pomóc w sukcesji lub w długoterminowym zarządzaniu majątkiem prywatnym czy rodzinnym. Każdy z nich ma zalety i wady. Wybór danego rozwiązania powinien być dostosowany do specyfiki biznesu oraz zakresu jego działalności.
Transakcje fuzji i przejęć na rynku ochrony zdrowia nabierają w ostatnich latach coraz większego tempa, a sprzedaż placówek zdrowotnych, szpitali i przychodni staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem w Polsce. Przygotowanie do takiej transakcji wymaga uwzględnienia szeregu czynników.
Ogłoszenie upadłości dłużnika wiąże się z zaspokojeniem wierzytelności w niewielkim stopniu i zostaje odsunięte w czasie. Zdarza się też, że w masie upadłości brak jest majątku, gdyż dłużnik wyzbył się swoich aktywów przed ogłoszeniem upadłości. Jakie narzędzia prawne przysługują wierzycielom?
Określenie przeznaczenia poszczególnych części przedmiotu najmu i zasad korzystania z każdego rodzaju pomieszczeń są jednymi z podstawowych elementów umowy najmu komercyjnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas