Mnóstwo ciekawych informacji o prowadzeniu biznesu w Polsce przynosi raport z badania przedsiębiorczości – GEM Polska 2024 (GEM to Global Entrepreneurship Research Association). To 13 edycja raportu, który pokazuje nie tylko to, co z biznesem dzieje się w Polsce, ale też jak wyglądamy na tle Europy. Tegoroczne badanie daje, zdaniem polskich współautorów raportu z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, podstawę do nieco bardziej optymistycznego spojrzenia w przyszłość w porównaniu z sytuacją przedstawianą w poprzednich edycjach raportu, odnoszących się do danych z lat 2020–2022.
Czytaj więcej
Rosnąca popularność AI sprawi, że wkrótce część z 3,7 mln pracowników najbardziej narażonych na jej wpływ będzie musiała zdobyć nowe kompetencje albo zmienić zawód.
- Negatywny trend systematycznego obniżania się wskaźników dotyczących społecznej percepcji przedsiębiorczości, planowania założenia działalności, jak i aktywności biznesowej, szczególnie w odniesieniu do przedsięwzięć będących na wczesnym etapie rozwoju, wyhamował – komentuje Katarzyna Duber-Stachurska, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Postrzeganie przedsiębiorczości gorsze w Polsce niż w innych krajach
Choć nadal większość (63 proc.) Polaków uważa, że przedsiębiorcom, którzy odnieśli sukces, należy się uznanie, to znacznie mniej (43 proc.) jest zdania, że prowadzenie firmy jest dobrym sposobem na życie. Wyniki te nie odbiegają od pozyskanych w wyjątkowo trudnym 2022 r., co więcej – wciąż są znacząco niższe niż najwyższe odczyty w 13-letniej historii systematycznych badań GEM, czyli w latach 2018–2019 (ok. 80 proc.). Postrzeganie przedsiębiorczości przez Polaków jest obecnie także mniej korzystne w porównaniu do mieszkańców Europy, gdzie średnio 69 proc. osób docenia sukcesy przedsiębiorców, a 60 proc. jest zdania, że bycie na swoim jest dobrą opcją na wykonywanie zawodu.
Jednocześnie tylko 38 proc. Polaków dostrzega w mediach publicznych i internecie treści poświęcone przedsiębiorcom, którzy odnieśli sukces. Wynik ten utrzymuje się na tym wyjątkowo niskim poziomie od 2021 r. Obecnie stawia nas na końcu rankingu nie tylko Europy, ale 49 państw, które zrealizowały badanie GEM w 2023 r.