19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 13.01.2025 17:59 Publikacja: 01.10.2024 13:44
Foto: InPost
Jak alarmuje InPost, cyberprzestępcy przesyłają fałszywe wiadomości, w których informują użytkowników o konieczności zaktualizowania adresu dostawy przesyłki. To haczyk. Jeśli na niego się złapiemy, zostaniemy przekierowani na niebezpieczne strony. Te mogą nie wyglądać wcale groźnie, bo imitują prawdziwe serwisy do obsługi klientów, ale w praktyce są niebezpiecznymi „podróbkami”. To tzw. phishing, czyli jedno z głównych zagrożeń cybernetycznych w sieci, polegające na próbie wyłudzenia istotnych informacji. Celem mogą być dane osobowe i pieniądze (hakerzy z reguły chcą zdobyć wiedzę na temat kartach płatniczych użytkowników). CSIRT KNF, Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego przy Komisji Nadzoru Finansowego, opublikował w mediach społecznościowych ostrzeżenie, w którym zwraca się do klientów InPostu, by ci zachowali ostrożność i nie dali się okraść.
W ramach mechanizmu tzw. Funduszu Sztucznej Inteligencji odblokowane zostanie finansowanie pierwszych w bieżącym roku projektów. Czy zastrzyk ten będzie wystarczający, by Polska liczyła się międzynarodowej arenie AI?
Transformacja jest niezbędna, ale musi być przeprowadzona w sposób odpowiedzialny. Powinna uwzględniać kwestie związane z bezpieczeństwem dostaw energii, jak również z bezpieczeństwem sektora przemysłowego czy transportowego oraz bezpieczeństwem finansowym grupy.
Skuteczna i odpowiedzialna transformacja koncernu pomoże w transformowaniu całego regionu Europy, w którym działa Orlen. Firma jest największym podmiotem krajowym, ale też liczącym się inwestorem działającym poza granicami kraju, przez co wytycza szlaki i ustanawia standardy.
Zmiany na rynkach energii oraz działania związane z zazielenianiem gospodarek są nieodzowne, nie mogą jednak zachwiać bezpieczeństwem energetycznym. Trzeba je przeprowadzać w taki sposób, by zapewnić nieprzerwane dostawy energii na rynek
Milion używanych samochodów zostanie w 2025 r. sprowadzonych do Polski z zagranicy, w większości kilkunastoletnich, po wypadkach i kolizjach.
Wraz z rozpowszechnianiem się narzędzi opartych na sztucznej inteligencji rośnie liczba oszustw internetowych, które są jednocześnie coraz trudniejsze do wykrycia. Na platformie Booking.com zwiększyła się ona w ciągu 18 miesięcy nawet o 900 procent.
Klienci zamówili więcej przesyłek kurierskich niż rok wcześniej, ale z dużymi wzrostami trzeba się pożegnać.
Grupa InPost szybko rozbudowuje sieć automatów paczkowych, których popularność pomaga firmie zdobywać rynek.
Cyberzagrożenia przekształciły się z marginalnego ryzyka w poważne wyzwanie dla zarządów przedsiębiorstw. Na całym świecie powstają regulacje, które nakładają na firmy nowe obowiązki w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Bieżący rok będzie stał pod znakiem deregulacji, nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz zmian w prawie spółek. Z punktu widzenia biznesu najważniejsze jest jednak stabilne prawo.
W 2024 r. weszło w życie kilka kluczowych aktów z prawa nowych technologii: przede wszystkim rozporządzenie o usługach cyfrowych, dyrektywa NIS2 oraz o AI Act. Rok 2025 to czas przygotowywań do ich stosowania oraz wdrażania do prawa krajowego.
Rok 2024 pod względem skali niebezpieczeństw cybernetycznych był rekordowy, ale aktywność hakerów będzie tylko rosła. Wydatki firm w Polsce na cyfrową ochronę skoczyły do 2,7 mld zł, mimo to tylko co piąty polski internauta wie, jak radzić sobie w razie ataku.
Nowe przepisy ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa prawdopodobnie zaczną obowiązywać w 2025 r. Oznacza to, że polskie firmy powinny jak najszybciej podjąć działania dostosowawcze.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas