Koniec epoki. Po 132 latach General Electric podzielił się na trzy firmy

Historyczne wydarzenie w gospodarce amerykańskiej. Po 132 latach przestał istnieć konglomerat General Electric. Podzielił się na trzy spółki giełdowe: lotniczą i energetyczną i wyodrębnioną już w 2023 r. spółkę sprzętu medycznego.

Publikacja: 04.04.2024 17:26

Koniec epoki. Po 132 latach General Electric podzielił się na trzy firmy

Foto: Adobe Stock

Amerykański kolos — we własnym kraju uważany za producenta wszystkiego, co potrzebne w codziennym życiu — powstał w 1892 r., po połączeniu przez Thomasa Edisona słynnego wynalazcę żarówki (łącznie 1093 patentów), jego firmy Edison General Electric Co z konkurentem. 

Z czasem GE stał się największym i najbardziej wartościowym podmiotem. Okres prosperity przypadał na kadencję prezesa Jacka Welcha, ale od czasu światowego kryzysu finansowego ten wielostronny konglomerat zaczął tracić z powodu niefortunnych inwestycji, przy stale rosnącym zadłużeniu. Kierownictwo starało się zatrzymać spadek cen akcji, wydało miliardy dolarów na ich skup z rynku i na wypłaty dywidendy, zamiast bardziej zająć się długiem i rozwiązywaniem licznych problemów. W 2011 r. dług długoterminowy konglomeratu przekraczał 243 mld dolarów, do 2017 r. zmalał do niecałych 109 mld dolarów.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biznes
Gigant doradztwa coraz bliżej ugody wartej 600 mln dol. Miał przyczynić się do epidemii opioidów
KONFLIKTY ZBROJNE
Amerykańskie rakiety nie przyniosą przełomu
Biznes
Foxconn chce inwestować w Polsce. Tajwańska firma szuka okazji
Biznes
Amerykanie reagują na uszkodzenia podmorskich kabli internetowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Polska AI podbiła Dolinę Krzemową