19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 28.01.2016 19:14 Publikacja: 28.01.2016 16:31
Kompania Węglowa wypowiedziała załodze porozumienie gwarantujące im dotychczasowe warunki zatrudnienia przez rok po przeniesieniu kopalń do nowej spółki.
Foto: Bloomberg
Zarząd Kompanii przedstawił związkowcom swoje plany na ostatnim spotkaniu 27 stycznia. Rozmowy zostały zerwane, a związkowcy zażądali przyjazdu na Śląsk przedstawicieli rządu. - Przedstawione założenia planu techniczno-ekonomicznego dla kopalń Kompanii przewidują m.in. drastyczne cięcie kosztów osobowych, na co nie ma naszej zgody. Wypowiedzenie porozumienia można odczytywać jako przygotowanie do planowanych działań – powiedział PAP szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.
Jak informuje PAP, związkowcy obawiają się, że wypowiedzenie porozumienia może być nie tylko wstępem do obniżki wynagrodzeń, ale nawet do zwolnień, po przekazaniu jedenastu kompanijnych kopalń do nowej spółki - Polskiej Grupy Górniczej (PGG) należącej do państwowego Węglokoksu.
Nowe technologie, handel, medycyna i przemysł – to branże , które na celowniku mają inwestorzy. Aktywności transakcyjnej sprzyja ożywienie gospodarcze i spadający koszt pieniądza. Które spółki w Polsce mogą zmienić właściciela?
Jest wtorek, 14 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o rekordowych zmianach na stanowiskach prezesów spółek z udziałem Skarbu Państwa, naciskach Francji w kwestii zakupów zbrojeniowych, tajnym budżecie wojennym Kremla oraz historycznej nadwyżce handlowej Chin.
PKO BP, Pekao, Orlen i KGHM powołały do rad nadzorczych niezależnych członków, którzy reprezentować będą akcjonariuszy mniejszościowych. Z inicjatywą wystąpiły Otwarte Fundusze Emerytalne. Czy to początek długofalowych, pozytywnych zmian?
W ramach mechanizmu tzw. Funduszu Sztucznej Inteligencji odblokowane zostanie finansowanie pierwszych w bieżącym roku projektów. Czy zastrzyk ten będzie wystarczający, by Polska liczyła się międzynarodowej arenie AI?
Transformacja jest niezbędna, ale musi być przeprowadzona w sposób odpowiedzialny. Powinna uwzględniać kwestie związane z bezpieczeństwem dostaw energii, jak również z bezpieczeństwem sektora przemysłowego czy transportowego oraz bezpieczeństwem finansowym grupy.
Nie było szkody Kompanii Węglowej, tylko oszustwo obliczone na wyłudzenie dotacji? Szokująca analiza Prokuratury Krajowej.
Związki zawodowe w Kompanii Węglowej nie przyjęły projektu porozumienia w sprawie płac, zaproponowanego przez zarząd. Przedstawiły za to własny projekt, którego z kolei nie przyjął zarząd węglowej spółki. Klincz w rozmowach trwa.
Przeprowadzony w węglowej spółce audyt potwierdził to, o czym eksperci mówili od dawna – fatalna kondycja firmy to nie tylko efekt spadających cen węgla.
Biznesplan Polskiej Grupy Górniczej (PGG), który trafił w poniedziałek do związków zawodowych, nie różni się zasadniczo od tego, który przygotował poprzedni zarząd węglowej spółki – wynika z naszych informacji.
Minister energii Krzysztof Tchórzewski nie przyjedzie w środę do Katowic na spotkanie z górniczymi związkami zawodowymi.
Fiaskiem zakończyły się czwartkowe rozmowy zarządu Kompanii Węglowej ze związkami zawodowymi na temat wypłaty 14. pensji w ratach. Negocjacje zostały zerwane przez związki.
Kompania Węglowa oświadczyła, że nowa spółka, czyli Polska Grupa Górnicza, powstanie w oparciu o jedenaście kopalń i cztery zakłady wchodzące obecnie w skład grupy.
Poniedziałkowe spotkanie zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego ze związkami zawodowymi w sprawie późniejszej wypłaty tzw. 14. pensji nie przyniosło rozwiązania. We wtorek negocjacje rozpoczną się w Kompanii Węglowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas