Krzysztof Gawkowski będzie nowym ministrem cyfryzacji. Kim jest?

Krzysztof Gawkowski będzie nowym ministrem cyfryzacji - ogłosił podczas wtorkowego expose premier Donald Tusk. Kim jest następca Janusza Cieszyńskiego?

Publikacja: 12.12.2023 15:16

Krzysztof Gawkowski - nowy minister cyfryzacji

Krzysztof Gawkowski - nowy minister cyfryzacji

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Wskazany na nowego ministra cyfryzacji w randze wicepremiera Krzysztof Gawkowski ma 43 lata i jest wiceprzewodniczącym ugrupowania Nowa Lewica. W 2019 r., mieszkając w Wołominie, do Sejmu dostał się z listy nr 4 w Bydgoszczy. Należał wtedy do Wiosny Roberta Biedronia.

Z wykształcenia jest humanistą, z zawodu nauczycielem akademickim, związanym z Uczelnią Handlowo-Techniczną im. H. Chodkowskiej w Warszawie, jako adiunkt w Katedrze Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 

Gawkowski w 2006 r. ukończył Wyższą Szkołę Komunikowania i Mediów Społecznych na wydziale nauk politycznych. Studia doktoranckie w 2011 r. odbył na Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieyszotra w Pułtusku (Grupa Uczelni Vistula). Jego praca doktorska nosi tytuł "Prawo wyborcze do samorządu terytorialnego w III RP na tle europejskim". Ma również tytuł MBA.

Czytaj więcej

Oto skład rządu Donalda Tuska

Od 2002 do 2010 roku był radnym Rady Miejskiej w Wołominie. W 2010 został wybrany na radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego i pełnił tę funkcję przez kolejne cztery lata. 

Choć Krzysztof Gawkowski jest z wykształcenia humanistą, dał się poznać jako znawca tematyki bezpieczeństwa i technologii cyfrowych. W 2018 r. ukazała się książka „Cyberkolonializm” jego autorstwa (Helion), w której można znaleźć m.in. rozdziały poświęcone regulacjom, w tym unijnej dyrektywie NIS dotyczącej cyberbezpieczeństwa.

Gawkowski jest też autorem innych książek. Ich tematyka wskazuje, że oprócz świata technologii, polityki i spraw społecznych interesuje go również kryminalistyka. Warszawska Firma Wydawnicza wydała jego kryminał „Piętno prawdy” (2010), „Cień przeszłości" – thriller kryminalny, ale też „Obudzić Państwo” (2015), wizję nowoczesnego kraju. Wydawnictwo Bookplan.pl w 2021 r. wydało z kolei powieść „Odnowa”.

Ostatnia pozycja posła – „Nowe Państwo” – ukazała się w tym roku. Promując ją polityk prezentował swoje poglądy na różne kwestie. Komentował m.in. pozycję big techów takich jak Apple i sposób ich działania poza Stanami Zjednoczonymi. – Podatek od cyfrowych wartości powinien zostać wprowadzony – mówił na jednym ze spotkań.

Czytaj więcej

Przetarg na komputer kwantowy dla Polski. Otwarto koperty

- Jeżeli ktoś zdecydował, że ma się zrobić nielegalny podsłuch – to ma siedzieć w więzieniu – mówił także wtedy.

Gawkowski będzie pilnował, aby dane Polaków były bezpieczne

Posłanka Anna Maria Żukowska mówiła we wtorek w Sejmie, że Krzysztof Gawkowski będzie pilnował, aby dane Polaków były bezpieczne i aby korporacje na nich nie zarabiały.

- Pracowaliśmy z Krzysztofem Gawkowskim w komisji cyfryzacji innowacyjności i nowoczesnych technologii. Wiem, że opublikował książkę o cyberbezpieczeństwie i w związku z tym spodziewałbym się, że będzie to domena, na którą położy nacisk – mówi Robert Kwiatkowski, b. prezes Telewizji Polskiej, członek Rady Mediów Narodowych, b. poseł, ostatnio sekretarz generalny Stowarzyszenia Lewicy Demokratycznej.

- Jest wiele do zrobienia w dziedzinie prawodawstwa dla cyfrowego świata. Mam nadzieję, że doktor Gawkowski będzie miał siłę zająć się zarówno nadrobieniem zaległości krajowych (na wdrożenie czeka Prawo Komunikacji Elektronicznej), jak i sprawami najnowszymi, takimi jak prawodawstwo europejskie dotyczące rynku e-commerce czy najnowsze – dotyczące sztucznej inteligencji. Namawiałbym też nowego ministra, a może nie muszę, bo przecież jest w Lewicy, do przyjrzenia się jak wygląda sprawa relacji cyfrowych narzędzi i człowieka. Nie zawsze mają one pozytywny wpływ na życie użytkowników: seniorzy mają trudność z korzystaniem z usług e-państwa, a młodzi ludzie są narażeni na negatywne działanie mediów społecznościowych – wskazuje Kwiatkowski.

Czytaj więcej

Rząd wycofał ustawy o Lex Huawei i pornografii w sieci. Chodzi o ministra

- Myślę, że minister cyfryzacji powinien również sprawdzić czy aukcja częstotliwości dla sieci 5G oraz szerzej dystrybucja częstotliwości pozostających pod kontrolą państwa została przeprowadzona zgodnie z prawem – dodaje Robert Kwiatkowski.

- Nie wykluczam, że jeśli dojdzie do likwidacji mediów publicznych to minister cyfryzacji będzie miał do odegrania rolę, gdy będą kształtowane na nowo – uważa b. poseł.

Biznes dobrze ocenia rząd Donalda Tuska

Przedstawiciele biznesu dobrze oceniają wybór Donalda Tuska. – To poważny polityk z silnym zapleczem, a to ważne dla tak ważnego resortu – uważa Maciej Witucki, przewodniczący rady nadzorczej Orange Polska, a jednocześnie szef Konfederacji Lewiatan.

Określa Gawkowskiego mianem „native digital” (człowiek od początku żyjący w epoce technologii cyfrowych), co zdaniem Wituckiego „daje szansę na dynamiczną kontynuację cyfryzacji”.

Z drugiej strony Maciej Witucki zdaje sobie sprawę, że biznesowi może być trudno znaleźć zrozumienie u lewicowego polityka. Do wyzwań stojących przed nowym ministrem cyfryzacji zalicza on „rozwój odważnego dialogu z interesariuszami” oraz „uprawnienie branży prywatnej w dostępie do cyfryzacji państwa”.

Biznes
Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu? Wiele osób popełnia ten sam błąd
Biznes
Trump pozbywa się papierowych słomek. To (częściowo) dobra decyzja, mówią ekolodzy
Biznes
TikTok powraca do sklepów z aplikacjami Apple i Google w USA
Biznes
Kto dostarczy okręty dla Polski, nowe cła USA i zmiany w programie mieszkaniowym
Biznes
Trzech faworytów w wyścigu o okręty podwodne dla Polski