Materiał powstał we współpracy z Volkswagen Bank GmbH Oddział w Polsce
Według najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego, wartość depozytów gospodarstw domowych we wrześniu bieżącego roku, po raz pierwszy od czerwca roku ubiegłego przekroczyła 800 mld zł – wyniosła bowiem 814 082,9 mld zł. W ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 2 proc., co jest najwyższą dynamiką miesięczną od grudnia 2021 r. Z kolei w ujęciu rocznym dynamika wzrostu przekroczyła 3,6 proc.
Informacje o tym, w jakiej formie Polacy najchętniej trzymają oszczędności, przynoszą wyniki najnowszego, obejmującego III kwartał 2023 r. badania „Sytuacja na rynku consumer finance”. Jest ono przygotowywane co kwartał od 2006 r. przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej i Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.
Z badania wynika, że w III kwartał tego roku najwięcej, bo 55,1 proc. ankietowanych gospodarstw domowych swoje oszczędności odkłada w gotówce (w tym w analogicznym okresie rok temu było to 58,8 proc.). Na drugim miejscu znalazły się lokaty bankowe, które wskazało 39,5 proc. (wobec 36,7 proc. przed rokiem).
„Mimo wysokiej inflacji Polacy nadal trzymają oszczędności w gotówce. (…) Drugie miejsce w rankingu form oszczędzania zajęły lokaty w bankach. Wraz z podwyżkami stóp procentowych wróciły one do łask. Inne formy oszczędzania są znacznie mniej popularne. Odsetek odpowiedzi w zakresie innych wariantów niż gotówka i lokaty nie przekracza 10 proc.” – piszą autorzy raportu podsumowującego badania.