Najpierw Orlen, teraz Energa. Kto następny zerwie kontrakt z Deloitte?

Spółki rozwiązują umowę z Deloitte Audyt. To pokłosie decyzji Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, o której poinformowała „Rzeczpospolita”.

Publikacja: 29.09.2023 12:57

Najpierw Orlen, teraz Energa. Kto następny zerwie kontrakt z Deloitte?

Foto: Bloomberg

Energa i Deloitte podpisały 28 września 2023 r. porozumienie o rozwiązaniu umowy o badanie sprawozdań finansowych zawartej 12 lipca 2022 r.

Przyczyną był „brak możliwości wykonania umowy z przyczyn leżących po stronie audytora, który wynika z wydania wobec Audytora decyzji Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, nakładającej czasowy zakaz świadczenia usług objętych krajowymi standardami wykonywania zawodu”.

Czytaj więcej

Kadrowa rewolucja po zakazie dla Deloitte. Konkurencja już zwiększa zatrudnienie

Dokładnie takie samo uzasadnienie podał Orlen – czyli do niedawna największy giełdowy klient Deloitte Audyt. 25 września strony rozwiązały umowę, potwierdzając tym samym informacje „Rzeczpospolitej”.

Nasza redakcja jako pierwsza poinformowała o decyzji nałożonej przez PANA na Deloitte Audyt (pokłosie afery Getbacku). Decyzja nie jest jeszcze prawomocna i Agencja nie może się na jej temat wypowiadać. Również Deloitte nie ujawnia szczegółów. Potwierdza natomiast, że decyzję (drugiej instancji) otrzymał. Zamierza się od niej odwołać.

Czytaj więcej

Orlen zrywa umowę z Deloitte Audyt. Potwierdzają się informacje "Rzeczpospolitej"

Deloitte w 2022 r. zatrudniał w Polsce ponad 4,8 tys. osób, w tym ponad 600 w samym audycie. Miał mocną pozycję na rynku dużych giełdowych spółek. Bada też sprawozdanie m.in. Banku Millennium. Zapytaliśmy Bank, czy zamierza zmienić audytora, ale nie odpowiedział.

Z naszych informacji wynika, że Deloitte Audyt dostał trzyletni zakaz badania sprawozdań finansowych. Decyzja ma zacząć obowiązywać od końca listopada.

Biznes
Liczba fuzji spadła, ale i tak jest duża
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Francja naciska na Polskę w sprawie zakupów zbrojeniowych
Biznes
Walka o lepszy ład korporacyjny w spółkach z udziałem Skarbu Państwa
Biznes
Polska odkręca kurek z pieniędzmi na AI. Chodzi o miliardy złotych
Biznes
Pragmatyczna transformacja – dobre rozwiązanie na trudny czas