PGZ podpisał 3 marca z UAK porozumienie o współdziałaniu przy rozwijaniu instrumentów optycznych i radarowych dla satelitów obserwacyjnych, jak również technologii wynoszenia satelitów na orbitę okołoziemską.
Ukraińcy mają ogromne doświadczenie w tej dziedzinie a ich narodowa agencja wciąż skupia 30 firm związanych z technikami satelitarnymi i rakietowymi. Kosmiczny kompleks przemysłowy Ukrainy zatrudnia 26 tys. pracowników i zgromadził ogromne, specjalistyczne kompetencje. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, w niektórych dziedzinach, zwłaszcza po konflikcie z Rosją, to jednak Ukraińcy potrzebują technologicznego, rakietowego wsparcia. Wyspecjalizowane polskie spółki są w stanie takiego wsparcia udzielić.
Jak poinformował, po podpisaniu porozumienia, wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Radosław Obolewski, 3 marca 2016 roku powołana została wspólna grupa robocza, której głównym celem jest poszukiwanie możliwości realizacji wspólnych projektów. Lubomyr Sabadosz prezes Ukraińskiej Agencji Kosmicznej (State Space Agency of Ukraine), który odpowiada również za współpracę Ukrainy z państwami i organizacjami międzynarodowymi w dziedzinie kosmicznej, podkreślał szczególne zainteresowanie współpracą w obszarze bezpieczeństwa.
- Cieszymy się, że Ukraińska Agencja Kosmiczna jest gotowa realizować z PGZ konkretne projekty. Razem będziemy poszukiwać możliwości współpracy w rozwijaniu technologii wykorzystywanych w satelitarnych systemach obserwacji Ziemi –stwierdził Radosław Obolewski, wiceprezes PGZ.