PiS chce powołać Radę ds. bezpieczeństwa. Ma się zająć kluczowymi spółkami

Nowa Rada do spraw bezpieczeństwa narodowego przejmie kontrolę nad zarządami czterech kluczowych spółek energetycznych i jednej farmaceutycznej.

Publikacja: 24.10.2022 18:07

Premier Mateusz Morawiecki (P) oraz prezes PKN Orlen Daniel Obajtek (L)

Premier Mateusz Morawiecki (P) oraz prezes PKN Orlen Daniel Obajtek (L)

Foto: PAP, Paweł Supernak

Powołanie Rady do spraw bezpieczeństwa narodowego zakłada nowy poselski projekt, który złożyli przedstawiciele PiS w Sejmie. Ma ona wydawać opinie w sprawie odwołania członków organów nadzorczych oraz odwołania i zawieszenia w czynnościach członków organów zarządzających spółek operatorskich energii elektrycznej – Polskie Sieci Elektroenergetycznej, gazowej – Gaz-System oraz ropy – PERN. Ponadto ma nadzorować organy PKN Orlen oraz Polfy Tarchomin.

W skład Rady do spraw bezpieczeństwa strategicznego ma wchodzić pięciu członków powoływanych przez Sejm – trzech członków, Senat – jeden członek i prezydenta – jeden członek. Kadencja członków Rady trwa 6 lat. Wymienione spółki uznaje się za spółki o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa i regionu, choć i tak są już wpisane na inną listę podmiotów chronionych, która wynika z ustawy o ochronie niektórych inwestycji. Kadencja organów nadzorczych i organów zarządzających tych spółek jest wspólna i trwa 5 lat. „Odwołanie członków organów nadzorczych oraz odwołanie i zawieszenie w czynnościach członków organów zarządzających, spółek może nastąpić wyłącznie po uzyskaniu uprzedniej pozytywnej opinii Rady do spraw bezpieczeństwa strategicznego” – czytamy w projekcie.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Biznes
Putin szykuje się na powrót zachodnich firm do Rosji. Ogłosił wytyczne
Biznes
Włoski gigant zbrojeniowy zwiększa przychody
Biznes
Negocjacje UE i USA w sprawie ceł – czy dojdzie do porozumienia?
Biznes
Lucyna Stańczak-Wuczyńska: Jesteśmy w punkcie krytycznym
Biznes
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę