W firmach ruszają cyberzbrojenia. Poszukiwani spece od bezpieczeństwa

Blisko 70 proc. małych i średnich przedsiębiorstw zatrudni specjalistów IT. Poszukiwani są spece od bezpieczeństwa.

Publikacja: 24.03.2022 21:00

W firmach ruszają cyberzbrojenia. Poszukiwani spece od bezpieczeństwa

Foto: Adobe Stock

Najpierw cyfrowa rewolucja wywołana pandemią, a teraz cybernetyczna wojna, będąca konsekwencją inwazji Rosji na Ukrainę, sprawiają, że dla biznesu kwestie związane z IT stają się kluczowe. Jak wskazują eksperci, szczególnie pożądani dziś są specjaliści, którzy pomogą zabezpieczyć firmy i ewentualnie pomóc im w odparciu ataków hakerskich. Ale firmy szukają też fachowców od sztucznej inteligencji, chmury obliczeniowej i oczywiście programistów.

Biznes szuka ochrony przed hakerami

W ciągu ostatnich tygodni zwiększyła się liczba fałszywych informacji oraz ataków na portale internetowe w Polsce. Pod tym względem nad Wisłą padają niechlubne rekordy. A to dopiero początek. Prezydent USA Joe Biden ostrzegł, że Rosja – dotknięta sankcjami – rozpęta cyberwojnę. Nie ma wątpliwości, iż polskie firmy znalazły się na celowniku.

Już w czasie pandemii 55 proc. firm w Polsce oceniało, że wzrosło ryzyko wystąpienia cyberataków. Co więcej, 64 proc. podmiotów odnotowało przynajmniej jeden taki incydent w 2020 r. Ale – jak zauważają eksperci z Altkom Akademii (AA) – najbardziej niepokojące jest jednak to, że tylko jedna czwarta firm na polskim rynku zwiększyła wydatki na swoje bezpieczeństwo w sieci. Bagatelizowanie ryzyka było błędem, bo w czasie, gdy na rynku dramatycznie brakuje specjalistów IT, znalezienie fachowców, którzy zabezpieczą przedsiębiorstwo przed internetowymi przestępcami, jest dziś wyjątkowo trudne.

– Najbardziej zagrożone atakami są małe i średnie firmy, które mają olbrzymie braki w zabezpieczeniach. Mimo że większe przedsiębiorstwa są zazwyczaj w pełni świadome zagrożenia ze strony hakerów, to również tam zdarzają się niedociągnięcia i błędy – mówi Dominik Węglarz, ekspert z AA.

Blisko 70 proc. rodzimych firm planuje zatrudniać speców IT. Z badania „Branżowy bilans kapitału ludzkiego” wynika, że największy wpływ na chęć pozyskania fachowców z tego obszaru będzie miał właśnie trend związany z cyberbezpieczeństwem. Tak twierdzi 53 proc. przedsiębiorców. Dla porównania w przypadku sztucznej inteligencji to 45 proc., a Big Data – 41 proc.

Paweł Matysiak z firmy TestArmy wskazuje, iż postępująca cyfryzacja procesów biznesowych sprawia, że na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie także na testerów oprogramowania. – 75 proc. osób, które zajmują się dbaniem o jakość cyfrowych produktów, ma otrzymać w tym roku podwyżkę za wykonywaną pracę – twierdzi ekspert.

Przygotowania do ataku

W Polsce obowiązuje trzeci stopień alarmowy dotyczący zagrożenia w cyberprzestrzeni, tzw. Charlie-CRP. Eksperci przekonują, że firmy powinny przygotować się na atak.

– Nawet jeśli alert Charlie-CRP nie dotyczy bezpośrednio naszej firmy, to jest to okazja do weryfikacji procedur bezpieczeństwa: czy tworzone są backupy krytycznych danych, jak wyglądają procedury dotyczące kontynuacji działania i odtworzenia dla systemów IT oraz usług chmurowych. Zawsze warto przygotować się, aby w przypadku awarii czy ataku hakerskiego firma miała szansę szybko kontynuować działalność – radzi Piotr Biegun z GitProtect.io.

Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Gospodarka USA pod wodzą Trumpa
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Biznes
Nikt nie chce akcji Manufaktury. Ponad 1000 wierzycieli trafiło do syndyka
Biznes
Pragmatyczna transformacja. Gazowe aspiracje Orlenu
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Biznes
Amerykanie bez TikToka. Apple i Google usuwają aplikację ze swoich sklepów
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego