Eksport amerykańskiego sprzętu wojskowego mocno zmalał

Sprzedaż sprzętu wojskowego USA innym rządom zmalała w roku finansowym 2021 (do 30 września) o 21 proc. do 138 mld dolarów - podał Departament Stanu. Rok wcześniej ten eksport przyniósł 175 mld dolarów.

Publikacja: 23.12.2021 17:26

Eksport amerykańskiego sprzętu wojskowego mocno zmalał

Foto: Bloomberg

Z podanego zestawienia wynika, że np. Australia kupiła śmigłowce ataku AH-64E Apache za 3,5 mld dolarów, a Izrael śmigłowce CH-53K za 3,4 mld.

Czytaj więcej

Pandemia nie zatrzymała chętnych na broń. Dominacja zbrojeniówki USA

Administracja Bidena odchodzi od bardziej agresywnego postępowania w tej dziedzinie za kadencji Donalda Trumpa. Amerykanie przestali np. sprzedawać ofensywną broń Arabii Saudyjskiej w związku z wojną domową w Jemenie, gdzie giną cywile, zamierzają ogłosić nową politykę eksportu broni, która zwróci większą uwagę na prawa człowieka -- pisze Reuter.

Spadek jest tak duży, bo ostatni rok kadencji Trumpa zapewnił duże kontrakty na myśliwce i pociski sterowane. Japonia zamówiła wtedy 63 myśliwce wielozadaniowe F-35 o wartości 23 mld dolarów.

Rządy na świecie mogą dwojako kupować broń w Stanach: poprzez bezpośrednie umowy wynegocjowane z firmami producenckimi albo w ramach zakupów zagranicznego sprzętu wojskowego po skontaktowaniu się z przedstawicielem resortu obrony w ambasadzie USA w stolicy danego kraju. W obu wypadkach jest konieczna zgoda rządu federalnego.

Bezpośrednia sprzedaż przez amerykańskie firmy zmalała w 2021 r. o 17 proc. do 103 mld dolarów ze 124 mld, natomiast sprzedaż organizowana przez rząd USA zmalała o 31 proc. do 34,8 mld z 50,8 mld.

W 2018 r. administracja Trumpa ogłosiła program „Buy American”, który złagodził ograniczenia wobec sprzętu wojskowego i zachęcał przedstawicieli administracji na placówkach zagranicznych do odgrywania większej roli na rzecz przemysłu zbrojeniowego.

Biznes
Zmarł duchowy przywódca izmailitów, miliarder i filantrop Aga Chan IV
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Biznes
KE zapowiada deregulację, Chiny odpowiadają cłami odwetowymi, a Polska poza europejskim modelem AI
Biznes
GPW: Spółki z sektora medycznego pod lupą
Biznes
Wojna celna Trumpa zawieszona, przemysł w Europie się stabilizuje, a Wielka Brytania chce resetu z UE
Biznes
Sądne dni w sporze o imperium Zygmunta Solorza