Eksport amerykańskiego sprzętu wojskowego mocno zmalał

Sprzedaż sprzętu wojskowego USA innym rządom zmalała w roku finansowym 2021 (do 30 września) o 21 proc. do 138 mld dolarów - podał Departament Stanu. Rok wcześniej ten eksport przyniósł 175 mld dolarów.

Publikacja: 23.12.2021 17:26

Eksport amerykańskiego sprzętu wojskowego mocno zmalał

Foto: Bloomberg

Z podanego zestawienia wynika, że np. Australia kupiła śmigłowce ataku AH-64E Apache za 3,5 mld dolarów, a Izrael śmigłowce CH-53K za 3,4 mld.

Czytaj więcej

Pandemia nie zatrzymała chętnych na broń. Dominacja zbrojeniówki USA

Administracja Bidena odchodzi od bardziej agresywnego postępowania w tej dziedzinie za kadencji Donalda Trumpa. Amerykanie przestali np. sprzedawać ofensywną broń Arabii Saudyjskiej w związku z wojną domową w Jemenie, gdzie giną cywile, zamierzają ogłosić nową politykę eksportu broni, która zwróci większą uwagę na prawa człowieka -- pisze Reuter.

Spadek jest tak duży, bo ostatni rok kadencji Trumpa zapewnił duże kontrakty na myśliwce i pociski sterowane. Japonia zamówiła wtedy 63 myśliwce wielozadaniowe F-35 o wartości 23 mld dolarów.

Rządy na świecie mogą dwojako kupować broń w Stanach: poprzez bezpośrednie umowy wynegocjowane z firmami producenckimi albo w ramach zakupów zagranicznego sprzętu wojskowego po skontaktowaniu się z przedstawicielem resortu obrony w ambasadzie USA w stolicy danego kraju. W obu wypadkach jest konieczna zgoda rządu federalnego.

Bezpośrednia sprzedaż przez amerykańskie firmy zmalała w 2021 r. o 17 proc. do 103 mld dolarów ze 124 mld, natomiast sprzedaż organizowana przez rząd USA zmalała o 31 proc. do 34,8 mld z 50,8 mld.

W 2018 r. administracja Trumpa ogłosiła program „Buy American”, który złagodził ograniczenia wobec sprzętu wojskowego i zachęcał przedstawicieli administracji na placówkach zagranicznych do odgrywania większej roli na rzecz przemysłu zbrojeniowego.

Biznes
Liczne biznesy Dmitrija Miedwiediewa. Gigantyczna posiadłość ukryta nad Wołgą
Biznes
Zespół Brzoski od czerwca bez Brzoski. Przedsiębiorca odchodzi z zespołu ds. deregulacji
Biznes
Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta: do KPRM trafiła ocena skutków regulacji
Biznes
Inpost przejmuje brytyjską spółkę. Meloni w Białym Domu oczarowuje Trumpa
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Jak deregulacja może pomóc firmom? Ich oczekiwania sprawdził PIE