Aktualizacja: 14.09.2021 21:00 Publikacja: 14.09.2021 21:00
Foto: materiały prasowe
Wkrótce powinny ruszyć postępowania sądowe, które mniejszościowi akcjonariusze Energi wytoczyli spółce. To konsekwencje przejęcia nad nią kontroli przez Orlen za cenę, którą inwestorzy uznają za niższą od faktycznej wartości, braku zgody płockiego koncernu na zaoferowanie wyższej ceny, i działań zmierzających do wycofania gdańskiej firmy z giełdy.
– Postępowanie sądowe o wstrzymanie wykonania uchwały dotyczącej wycofania akcji Energi z obrotu na GPW jest obecnie na etapie przed wyznaczeniem terminu pierwszej rozprawy. Liczymy, że będzie ona miała miejsce jeszcze w tym roku, ale o tym zdecyduje gdański sąd – mówi Jan Trzciński, współtwórca projektu „Pokażmy siłę inwestorów Energa", inicjatywy skupiającej już 897 osób. Przypomina, że po złożeniu pozwu strona powodowa musiała wpłacić wysoką kaucję w wysokości 1,36 mln zł. W efekcie zabezpieczenie stało się prawomocne.
McKinsey jest o krok od zawarcia porozumienia w wysokości 600 mln dolarów z rządem USA w sprawie kryzysu opioidowego. Firma konsultingowa jest oskarżana o pomoc producentom opioidów w zwiększeniu sprzedaży.
Nie spodziewam się, że dojdzie do przełamania frontu w takim klasycznym znaczeniu tego słowa, że w ciągu kilku dni Rosjanie wejdą na kilkadziesiąt kilometrów w ukraińską głębię – prognozuje analityk wojskowości Konrad Muzyka z Rochan Consulting.
Bezpośrednie loty z Warszawy do Tajpej i możliwe inwestycje Foxconnu – to wiadomości z polsko-tajwańskiego forum biznesowego w Warszawie.
Waszyngton chce zmienić przepisy regulujące globalną sieć podmorskich kabli obsługujących ponad 98 proc. międzynarodowego ruchu internetowego. To skutek niedawnych uszkodzeń dwóch takich połączeń na dnie Bałtyku.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Start-up założony przez Filipa Kozerę chce zrewolucjonizować tworzenie narzędzi AI. Cieszy, że inwestorzy wyłożyli na niego właśnie fortunę, ale i martwi, że polskie technologie wypływają za granicę.
Po trzech kwartałach tego roku wynik netto Energi spadł o 44 proc. Zdaniem władz firmy to negatywne konsekwencje mrożenia cen energii. Na konferencji wynikowej padły też ważne deklaracje dotyczące giełdowej przyszłości spółki. Energa traktuje swoją dalszą obecność na giełdzie jako wartość.
Energa po roku zmienia zdanie i będzie jednak dochodziła roszczeń dotyczących podjęcia decyzji o rozpoczęciu budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce. Wcześniej takie wnioski do prokuratury złożyła Enea, partner Energi przy tym projekcie.
"Część naszych klientów otrzymała w ostatnim czasie faktury korygujące" - informuje Energa w specjalnym komunikacie. Chodzi o "zastosowanie do rozliczeń ceny prądu dla niewłaściwej grupy taryfowej". Firma przeprasza za zaistniałą sytuację.
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska oraz zmianami klimatycznymi transformacja energetyczna staje się kluczowym tematem dla przedsiębiorstw na całym świecie. Jednym z liderów w tej dziedzinie w Polsce jest Grupa Energa, która – jako część Grupy ORLEN – konsekwentnie dąży do realizacji swoich ambitnych celów związanych z transformacją i zrównoważonym rozwojem.
Zysk netto grupy Energa, wchodzącej w skład grupy kapitałowej Orlenu, spadł w pierwszym półroczu 2024 roku o 42 proc. i wyniósł 833 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Spadek zysków ma być podyktowany niższą ceną sprzedaży energii elektrycznej.
Kluczowy wskaźnik gdańskiego koncernu wzrósł w II kwartale o 272 proc. To przede wszystkim zasługa poprawy rentowności w biznesie dystrybucji energii elektrycznej. Grupa istotnie zwiększyła też wartość realizowanych inwestycji.
Rada Nadzorcza Energi (Grupa Orlen) powierzyła Michałowi Perlikowi, wiceprezesowi zarządu spółki ds. finansowych i klimatu, pełnienie obowiązków prezesa zarządu. Posadę szefowej spółki straciła Zofia Paryła, bliska współpracownica Daniela Obajtka, byłego prezesa Orlenu.
Sąd w Gdańsku w drugiej instancji utrzymał wyrok korzystny dla akcjonariuszy mniejszościowych ws. delisitngu Energi, która została cztery lata temu przejęta przez Grupę Orlen. Nie oznacza to, że fuzja jest nie ważna, ale otwiera nowe pole dyskusji dotyczące planów zdjęcia spółki z giełdy. Tej na razie nie będzie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas