Kryzysowe premiery

Przegląd tegorocznych premier pokazuje, na jakie produkty firmy najbardziej liczą w dobie spowolnienia gospodarczego

Publikacja: 26.03.2009 02:59

Marcin Taranek

Marcin Taranek

Foto: Rzeczpospolita

Po tegorocznych premierach wyraźnie widać, że producenci oprogramowania za wszelką cenę starają się reklamować swoje produkty jako tanie, optymalizujące koszty i niewymagające drogich inwestycji infrastrukturalnych. Zdaniem analityków rynku IT z Gartnera i Forrester Research to jeden ze wskaźników kryzysu.

– W czasach spowolnienia gospodarczego klienci stawiają na szybkie wdrożenia i systemy, które w krótkim czasie pozwalają odnieść realne korzyści. Wygrają więc ci, którzy mają do zaoferowania rozwiązania przynoszące szybki zwrot z inwestycji – mówi Grzegorz Rogaliński, prezes zarządu SAP Polska.

[srodtytul]Ofertowa karuzela[/srodtytul]

W ofercie BPSC pojawiła się nowa, piąta wersja systemu Impuls Business Intelligence. Impuls otrzymał nową funkcjonalność obsługi poprzez ekrany dotykowe. Trwają prace nad integracją systemu z aplikacją Finder On-Line. Rozwiązanie to pozwoli na prowadzenie wszelkich działań związanych z racjonalizacją wykorzystania firmowej floty samochodowej z poziomu systemu ERP.

[wyimek]27 mld zł wart był w 2007 r. polski rynek informatyczny według firmy IDC [/wyimek]

Sage Symfonia wprowadza nowe wersje systemów Symfonia i Forte, oznaczone jako 2009, oraz nową wersję programu ACT! by Sage. Najnowszą aplikacją Sage jest Windykacja Forte.

Macrologic w najbliższym roku będzie rozwijał system Xpertis, który ma być wzbogacony o uniwersalny moduł optymalizacji wykorzystania zasobów przedsiębiorstwa. Firma chce też rozwijać moduły controllingu przydatne do oceny kondycji finansowej firm.

Asseco Business Solutions zaprezentowało na początku listopada nową aplikację dla małych i średnich firm – WF-CRM. Jest to praktycznie przeniesienie do oferty dla małych i średnich firm rozwiązania CRM oferowanego dotychczas dużym kontrahentom.

Dla Comarchu z kolei najważniejszą tegoroczną premierą jest CDN Altum oferowany już od roku w Niemczech, na Ukrainie, w USA i we Francji, a dopiero od kwietnia w Polsce. Jest to rozległa platforma do zarządzania oferująca gotowe procesy biznesowe dla średnich firm handlowych. Firma wprowadza na rynek także dwie nowe aplikacje: handlową i dostępu zdalnego – CDN Retail oraz CDN Mobile

Insert od marca 2009 roku ma w ofercie system Navireo przeznaczony dla przedsiębiorstw średniej wielkości. Firma wypuściła także na rynek nową wersję Sello, programu do obsługi sprzedaży na aukcjach internetowych. Obecnie oprócz Allegro program obsługuje także eBay.

[srodtytul]Koncerny nie śpią[/srodtytul]

Nowe rozwiązania, które wejdą na rynek w 2009 roku, pochodzące od globalnych graczy na rynku oprogramowania, będą kontynuacją wcześniejszych linii produktowych.

Epicor ma już w ofercie Epicor 9 – zaawansowany system ERP opracowany w technologii SOA z wykorzystaniem koncepcji Web 2.0 i cloud computing.

W połowie roku firma udostępni klientom rozwiązanie nie tylko w tradycyjnym modelu, ale również jako usługę (SaaS).

Także Microsoft coraz więcej aplikacji biznesowych oferuje jako SaaS. Rośnie liczba partnerów Microsoft Dynamics oferujących systemy CRM i ERP w tym modelu. Na rynek polski trafi w drugiej połowie 2009 roku nowa wersja Microsoft NAV.

W lutym 2009 r. zaprezentowana została nowa wersja rozwiązania SAP – SAP Business Suite 7. Niedawno miała miejsce premiera platformy BI Business Objects obsługiwanej w modelu SaaS.; SAP już od roku oferuje w tym modelu również rozwiązanie SAP Business ByDesign.

Z kolei QAD Enterprise Applications jest pierwszą propozycją firmy QAD, którą można instalować zarówno w dowolny sposób, np. „na żądanie”, jak i lokalnie oraz na dowolnie wybranym urządzeniu. IBM wprowadzi niebawem na rynek pakiet Lotus Foundation, w skład którego wejdą m.in. poczta elektroniczna, kalendarze, narzędzia do pracy biurowej, zarządzanie plikami, tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych oraz aplikacje bezpieczeństwa sieciowego.

Ciekawe są plany rozwojowe Oracle Polska na obecny rok. Obejmują one wprowadzanie na rynek polski najnowszych systemów firmy. Są to głównie aplikacje branżowe i dziedzinowe, pochodzące często od przejętych spółek IT, jak: Agile Software, oprogramowanie do zarządzania cyklem życia produktów (PLM); G-Log – rozwiązania do zarządzania i optymalizacji transportu (obecnie Oracle Transportation Management); Demantra – oprogramowanie do prognozowania i zarządzania popytem; Strategic Network Optimization – do kosztowej optymalizacji łańcuchów dostaw pod względem ryzyka; Retek – kompletne rozwiązanie dla firm handlowych (obecnie Oracle Retail); SPL wraz z Lodestar, czyli kompleksowe rozwiązanie dla sektora przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Hyperion – komplet narzędzi obejmujący m.in. konsolidację, zarządzanie efektywnością oraz zaawansowane planowanie i budżetowanie; iGovernment – platforma dla instytucji administracji publicznej, oraz nowa wersja Oracle E-Business Suite 12.1 Governance, Risk and Compliance – platforma wspomagająca ład korporacyjny i zarządzanie ryzykiem.

Stosunkowo najmniej zmieniło się w taktyce IFS na polskim rynku. Jest to zrozumiałe, jeśli spojrzeć na aktywność biznesową firmy, która zagospodarowała sobie spory wycinek rynku rozwiązań specjalizowanych i obecnie może wspomagać wcześniej pozyskanych klientów.

– IFS stale rozwija swój system – w 2009 roku planujemy wprowadzenie nowego interfejsu użytkownika – mówi Marcin Taranek, prezes zarządu IFS Poland.

[ramka][b]Marcin Taranek, prezes zarządu IFS Poland[/b]

W 2009 roku przedsiębiorstwa w ramach inwestycji w informatykę będą traktowały priorytetowo wdrożenia systemów ERP. Rozwiązania te mogą stanowić dla firm źródło poważnych oszczędności. Systemy klasy ERP pozwalają na monitorowanie i redukcję kosztów prowadzonej działalności, a także śledzenie przebiegu realizacji projektów oraz wpływają na pełne wykorzystanie zasobów przedsiębiorstwa. Najnowsze systemy są dodatkowo wyposażone w narzędzia wspierające procesy analizy i raportowania, dzięki którym możliwe jest precyzyjne określenie, w jakich obszarach firma może poczynić oszczędności. Nie we wszystkich branżach gospodarki widoczne jest spowolnienie odbijające się na inwestycjach w informatykę. Obszarem, który będzie się rozwijał, jest między innymi infrastruktura, głównie ze względu na przygotowania do Euro 2012. [/ramka]

Po tegorocznych premierach wyraźnie widać, że producenci oprogramowania za wszelką cenę starają się reklamować swoje produkty jako tanie, optymalizujące koszty i niewymagające drogich inwestycji infrastrukturalnych. Zdaniem analityków rynku IT z Gartnera i Forrester Research to jeden ze wskaźników kryzysu.

– W czasach spowolnienia gospodarczego klienci stawiają na szybkie wdrożenia i systemy, które w krótkim czasie pozwalają odnieść realne korzyści. Wygrają więc ci, którzy mają do zaoferowania rozwiązania przynoszące szybki zwrot z inwestycji – mówi Grzegorz Rogaliński, prezes zarządu SAP Polska.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Biznes
Świat zbroi się przerażająco szybko. Największe wydatki od zimnej wojny
Materiał Promocyjny
Odkurzacz albo setki złotych premii. Promocje w banku Citi Handlowy
Biznes
Zełenski i Trump rozmawiają o zakończeniu wojny. Czy Prezydent zawetuje ustawę o składce zdrowotnej?
Biznes
Karty flotowe jako narzędzie do szukania oszczędności
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Materiał Partnera
Chcesz skalować swój e-biznes? PM Showcase Day to wiedza i relacje, które naprawdę działają!